Ежот не се раѓа со боцки - Забавни факти што докажуваат колку е неверојатен светот околу нас
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Ежот не се раѓа со боцки - Забавни факти што докажуваат колку е неверојатен светот околу нас

Светот околу нас е толку разновиден, што никогаш нема да дознаеме сè за него.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-01.jpg

На Земјата постојат толку многу животни, растенија и феномени, што секој ден можеме да научиме по нешто ново. А, секојпат кога слушаме нова информација, само се убедуваме во фактот дека живееме на навистина неверојатна планета.

Во продолжение погледнете неколку факти за светот околу нас, што сигурно ќе ве фасцинираат:

1. Виножитото може да се појави и навечер. За разлика од она што го гледаме кога е ден, „ноќното“ виножито настанува од светлината на Месечината.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-02.jpg

2. Постои верување дека точките на бубамарата ја покажуваат нејзината возраст. Но, ова не е точно и бројот на точки зависи од видот на бубамарата – постојат видови со 2, 7, 14, па дури и 22 точки.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-03.jpg

3. Ежовите се раѓаат „голи“, а после само неколку часови почнуваат да им растат меки боцки. Дури после 4 месеци меките боцки почнуваат да се заменуваат со поцврсти.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-04.jpg

4. Овој гулаб не е повреден, туку му припаѓа на вид којшто има црвени пердуви на градите.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-05.jpg

5. Во Туркменистан има кратер кој гори непрекинато од 1971-ва. Кратерот бил намерно запален за да се спречи ширењето на метан од него, а неретко е нарекуван и „Порта до пеколот“.

zabavni-fakti-shto-dokazhuvaat-kolku-e-neverojaten-svetot-okolu-nas-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Животни лекции кои ги научивме од ликовите од познатите серии Кога ги гледаме нашите омилени филмови и серии, како и ние да ги преживуваме сит...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...

Најчитани неделава