Марфиеви закони и принципи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Марфиеви закони и принципи

Кога ќе ви тргне денот на лево, знаете дека ќе ве следи Марфи. И тој секогаш е во право. Ова се неколку Марфиеви закони искомбинирани со плус уште некои принципи и заклучоци.

marfievi-zakoni-i-principi-01.jpg

1. Веројатноста да сретнете позната личност се зголемува додека стоите со некој со кој не сакате да ве видат. 

2. Нештата се упропастуваат пропорционално со нивните вредности. 

3. Веројатноста за некоја случка е обратно пропорционална од посакувањето на истата. 

4. Што и да барате, ќе го најдете на последното место каде што ќе побарате. 

5. Било каде на земјината топка, намачкана фета на лепче, секогаш паѓа на намачканата страна.

6. Кога ќе се паркирате на 2км од дестинацијата, додека да стигнете до влезот пешки, откривате дека токму пред влезот симултано се ослободуваат најмалку 4 паркинг места.

7. Колку е поитна причината заради која чекате во ред, толку е побавен службеникот позади шалтерот.

8. Долгиот ред секогаш напредува побрзо од вашиот.

9. При промена на редот, оној претходниот почнува да се движи побрзо.

10. Да се греши е човечки, но за да се постигне совршенството, мора да додадеме уште еден компјутер.

11. Голови постигнуваат во моментот кога ќе свртиш глава да им свикаш на децата да се смират.

12. Секогаш први заспиваат оние кои ‘рчат.

Би можело да ве интересира:

„Јас сум посилна од стравот“: 13 инспиративни цитати од Малала Јусуфзаи Таа е една од најпознатите светски активистки за мир која вели дека секој има пр...
Кратки инспиративни совети што ќе ви помогнат да ги остварите вашите цели Дали знаете кои се вашите цели и знаете што треба да направите во врск...
Јапонски мудрости: Не го задржувај она што заминува, не го бркај она што доаѓа Јапонците важат за мудар народ од кој може да научите важни животни правила... ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава