Ако се насмевнат, ќе платат казна - забавни факти за британската кралска гарда
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Ако се насмевнат, ќе платат казна - забавни факти за британската кралска гарда

Војниците кои се дел од британската кралска гарда следат безброј правила - не смеат да се насмевнат, немаат пауза за тоалет, а мораат да внимаваат и како ќе паднат ако изгубат свест.

ako-se-nasmevnat-kje-platat-kazna-zabavni-fakti-za-britanskata-kralska-garda-01.jpg

Британската кралска гарда е можеби најпрепознатливата во светот, најмногу поради интересните костими на војниците, но и нивната неверојатна трпеливост и смиреност.

Ако не сте го посетиле Лондон, тогаш сигурно сте виделе барем едно видео каде што некој се обидува да измами каква било реакција од војниците во гардата, но најчесто безуспешно. А, ова е само еден доказ за неверојатната подготвеност на војниците.

Можеби денес целта на гардата не е заштита на кралицата, но таа дефинитивно е важен дел од англиската култура и историја.

Во продолжение погледнете неколку забавни факти за најпознатата гарда во светот:

Како се станува дел од гардата?

Најпрво, морате да бидете жител на Велика Британија ако сонувате за ова работно место.

Сите мажи кои се дел од гардата се всушност војници од британската армија, па ова е уште еден услов што треба да се исполнува. Ова се искусни војници, а значките што ги носат на униформата ги добиле благодарение на нивната служба на бојното поле.

Сепак, иако ова работно место изгледа примамливо, војниците не добиваат многу голема плата. Во просек, тие добиваат околу 1.800 фунти месечно, што за британски стандарди и не е многу голема плата.

ako-se-nasmevnat-kje-platat-kazna-zabavni-fakti-za-britanskata-kralska-garda-02.jpg

Што значат боите на униформите?

Наводно, црвената боја била поевтина за правење, па ова е една од причините што униформите на британската гарда се црвени. Истовремено, црвената е боја што е тешка за забележување на големо растојание, па во минатото непријателите на гардата не можеле со сигурност да одредат колку војници се на број.

Во постудените месеци, црвената униформа е заменета со сив капут.

ako-se-nasmevnat-kje-platat-kazna-zabavni-fakti-za-britanskata-kralska-garda-03.jpg

Зошто војниците ги носат огромните шапки?

Најпрепознатливиот дел од униформата, огромните црни шапки, датираат од 17-тиот век. Капите ги носеле и британските и француските војници, бидејќи со нив изгледале поголеми, па верувале дека тоа ќе ги заплаши непријателите.

Можеби сте забележале дека шапките се прицврстени за брадата, а не за вратот. Причината е нивната тежина – ако војникот бил удрен по капата, а таа била прицврстена за вратот, постоела голема веројатност да му се скрши.

ako-se-nasmevnat-kje-platat-kazna-zabavni-fakti-za-britanskata-kralska-garda-04.jpg

Колку тежат огромните шапки?

За ова работно место ви треба навистина силен врат. Имено, шапките тежат и до 4 килограми, а војниците мораат да ги носат постојано. Кога е врнежливо, пак, од водата тие можат да станат уште потешки.

ako-se-nasmevnat-kje-platat-kazna-zabavni-fakti-za-britanskata-kralska-garda-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

7 правила кои Ким Џонг Ун ја присилува својата сопруга да ги почитува Постојат низа правила кои Ри Сол Џу мора да ги почитува, едно од нив е криењето ...
10 чекори до среќа од руски психолог: „Рутината не е секогаш лоша“ Зошто сме несреќни, кои се препреките на кои наидуваме на патот кон среќата и ка...
Како да се однесувате во 20-ите за да не се каете во 30-ите? Да живеете во моментот и да гледате назад кон минатото без трошка каење можеби в...

Најчитани неделава