Ниски плати, 16-часовни смени – Како навистина изгледа да работите во Tesla, компанијата на Илон Маск?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Ниски плати, 16-часовни смени – Како навистина изгледа да работите во Tesla, компанијата на Илон Маск?

Вработените не трошат време на состаноци, но секогаш се изложени на стрес. Не мора постојано да се консултираат со надредените, но можат да добијат отказ без предупредување. Изгледа воопшто не е лесно да работите во Tesla, без разлика што многу луѓе сонуваат за тоа.

niski-plati-16-chasovni-smeni-kako-navistina-izgleda-da-rabotite-vo-tesla-01.jpg

Денес Tesla e можеби најмоќната компанија во автомобилската индустрија и многу луѓе сонуваат да работат овде. Но, изгледа дека Илон Маск е навистина строг шеф, па треба да бидете добро подготвени ако сакате да успеете во неговата компанија.

Илон Маск ја основа компанијата во 2003-та, а првиот Tesla автомобил беше пуштен во продажба во 2008-ма година. Компанијата се разви доста брзо, па денес вреди повеќе од нејзините ривали, како Toyota и General Motors, кои се активни со децении.

Ако и вие сонувате да работите во Tesla, погледнете што сè можете да очекувате кога ќе стигнете дотаму:

Не смеете да се приближите до бирото на Илон Маск

Според вработените, ова е непишано правило што го следат сите. Во компанијата Илон бил познат по тоа што импулсивно отпушта вработени, па еден од менаџерите ги советувал работниците да не се приближуваат до бирото на Илон кога тој е во канцеларијата, особено ако е гневен.

niski-plati-16-chasovni-smeni-kako-navistina-izgleda-da-rabotite-vo-tesla-02.jpg

Ќе присуствувате само на најважните состаноци

Речиси и да нема личност која не ги мрази состаноците кои се непотребни, па имајќи го ова предвид, Илон им наредува на вработените да организираат состанок само кога навистина има потреба од тоа.

Во Tesla состаноците се реткост, секогаш учествуваат мал број луѓе – најмногу 6 – и се што е можно пократки. Ако некогаш има потреба да присуствуваат многу луѓе, Илон инсистирал состанокот да трае кратко. Истовремено, Илон им дозволува на вработените да го напуштат состанокот ако сфатат дека нивното присуство не е неопходно.

Сето ова е со цел да се зголеми продуктивноста на вработените, така што нема да трошат време на непотребни состаноци.

niski-plati-16-chasovni-smeni-kako-navistina-izgleda-da-rabotite-vo-tesla-03.jpg

Не мора секогаш да се консултирате со надредените

Во речиси секоја голема компанија, ако имате проблем, идеја или што било, мора да се консултирате со вашиот надреден. Но, во Tesla важат поразлични правила.

Ако имате потреба да се консултирате со работник, инженер или менаџер од друг оддел, нема потреба вашиот менаџер да ви биде посредник, туку сами ќе го направите тоа. Истовремено, секој од вработените може директно да го контактира Илон доколку навистина има причина за тоа.

Милијардерот смета дека на овој начин комуницирањето меѓу вработените е многу поефикасно и нема непотребно трошење време.

niski-plati-16-chasovni-smeni-kako-navistina-izgleda-da-rabotite-vo-tesla-04.jpg

Можете да бидете тужени за споделување доверливи информации

Бидејќи Tesla е огромна компанија со илјадници вработени, неколкупати се случило некој да сподели доверливи информации со медиумите. Затоа сега компанијата се заканува со тужби ако некој го направи тоа, што е сосема нормално за во многу компании.

Според некои вработени, во 2019-та тие добиле мејл од Илон во кој биле известени за отпуштањето на неколку работници кои споделиле информации со некој медиум. Во мејлот било нагласено дека следниот пат кога некој ќе направи нешто слично, ќе добие и отказ, и тужба.

Но, веројатно вработените уште не го почитуваат ова правило – мејлот за којшто станува збор се смета за доверлива информација, а сепак протече во јавноста.

niski-plati-16-chasovni-smeni-kako-navistina-izgleda-da-rabotite-vo-tesla-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

14 цитати од библијата кои ќе ви дадат надеж и сила кога ви е најпотребно Во моментите кога се чувствувате безнадежно, кога мислите дека сте го допреле дн...
10 чекори до среќа од руски психолог: „Рутината не е секогаш лоша“ Зошто сме несреќни, кои се препреките на кои наидуваме на патот кон среќата и ка...
Најдобрите совети кои Марк Закерберг им ги даде на димпломираните студенти на Харвард Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг оддржа говор во чест на новата генерација н...

Најчитани неделава