Сопругот криел дека е со кафеанска пејачка, баба Ванѓа ѝ ја предвидела смртта – Факти за Силвана Арменулиќ


Сопругот криел дека е со кафеанска пејачка, баба Ванѓа ѝ ја предвидела смртта – Факти за Силвана Арменулиќ

Тома Здравковиќ целиот живот бил вљубен во неа, била во затвор за затајување данок, сопругот криел од родителите дека е во врска со неа затоа што таа била кафеанска пејачка - што знаеме за Силвана Арменулиќ, чиј лик повторно „заживеа“ со популарниот филм „Тома“?

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-01.jpg

Биографскиот филм за фолк-пејачот Тома Здравковиќ наиде на одличен одѕив кај публиката. Како кај помладите, така и кај оние повозрасните што добро се сеќаваат на ликот и делото на овој познат српски пејач.

Главен спореден лик, како во филмот, така и во вистинскиот живот на Тома Здравковиќ, е босанската пејачка Силвана Арменулиќ, односно Барјактаревиќ.

Во продолжение неколку интересни факти за неа:

Вистинското име на Силвана Аременулиќ било Зилха Барјактаревиќ и била родена на 18-ти мај 1939-та година во Добој, БиХ, денешна Република Српска, а била едно од десетте деца во нејзиното семејство.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-02.jpg

Додека била дете, таа и нејзиниот брат Хајрудин тешко заболеле од дифтерија, што била мошне смртоносна болест во тоа време. За среќа таа оздравела, но не и нејзиниот брат, поради што нивниот татко Мехмед се свртел кон алкохолот.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-03.jpg

Таа си отишла од домот на возраст од 16 години и заминала во Сараево кај тетка ѝ каде почнала да ја гради својата музичка кариера.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-04.jpg

Во 1958-ма година, односно на нејзини 19 години, во Лесковац го запознала Тома Здравковиќ, со кого ќе остане блиска пријателка во текот на целиот живот.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-06.jpgфото: Инстаграм

На 20 години стигнала и во Белград, каде го земала уметничкото име Силвана, затоа што многу ѝ се допаѓала тогашната популарна актерка Силвана Мангано, а пријателите наводно велеле дека таа мошне наликува на неа.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-07.jpgАктерката Силвана Мангано

Сопругот Радмило Арменулиќ го запознала додека пеела во хотелот „Гранд“. Таа во интервјуата велела дека најмногу ја освоил со тоа што додека сите други пиеле алкохол, Радмило пиел сок од малини.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-08.jpg

Радмило во интервјуата призна дека криел од родителите и од најблиските дека е во врска со неа, затоа што сметал дека нема да прифатат тој да биде во врска со „кафанска пејачка“. Сепак, неговите родители веднаш ја прифатиле, а му замериле што толку долго криел од нив.

soprugot-kriel-od-roditelite-deka-se-venchal-so-nea-baba-vangja-i-ja-predvidela-smrtta-fakti-za-silvana-armenulikj-09.jpg

Уште седум факти на следната страница...Би можело да ве интересира:

Факти за Меланија Трамп: Течно зборува 5 јазици, но е единствената прва дама која позирала гола Соединетите Американски држави имаат нова прва дама, и таа меѓу другото има поте...
Волт Дизни ѝ дал акции на слугинката како бонус: 10 забавни приказни Во текот на историјата, во светот живееле многу лидери, пионери, мисленици, крал...
„Сè што можам да направам е да се поклонам пред храброста на мојата сопруга “ - Љубовни цитати од ѕв... Без никаков сомнеж, љубовта е најубавото чувство коешто артикулира насекаде окол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg