Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Јас не сум Пепелашка па да чистам“: Искрени детски изјави што сигурно ќе ве насмеат

„Па… излезе дека тета ѝ е сестра на мама. Светот е навистина мал…“

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-pozitiva-na-denot-iskreni-detski-citati-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-01.jpg

Алиса Ковит е наставничка која сфатила дека во малите деца се кријат многу мудрости и бисери, па си дала задача внимателно да ги слуша и да ги споделува нивните пораки со целиот свет.

Таа направила и Инстаграм профил кој веќе има над половина милион следбеници каде што редовно споделува детски мудрости.

На почетокот Алиса споделувала само цитати од нејзините ученици, но сега добива пораки од родители и наставници од целиот свет кои сакаат да ги споделат мудростите што ги чуле од дечињата.

Алиса вели дека наставниците, но и сите возрасни, мораат да ги сфаќаат децата сериозно, дури и кога зборуваат навидум бесмислени работи, бидејќи неретко кажуваат навистина интересни работи.

Во продолжение дел од најинтересните цитати од дечиња:

„Не сакам да носам крофни на училиште бидејќи ми е роденден. МЕНЕ ми е роденден. Другите треба МЕНЕ да ми донесат крофни“ – Колтон, 5 години

„Никогаш нема да се венчам. Побарајте ме кога ќе имам 40 години – ќе бидам во Италија со 100 хрчаци и ќе бидам најсреќен“ – анонимен ученик, 10 години

„Имам премногу прегратки во мене и сакам да ги раздадам“ – Астрид, 3 години

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-pozitiva-na-denot-iskreni-detski-citati-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-02.jpg

„Го прочитав текстот, ама заборавив да го разберам“ – Макс, 11 години

„Па… излезе дека тета ѝ е сестра на мама. Светот е мал“ – Робин, 4 години

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-iskreni-detski-izjavi-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-003.jpg

„А, што велите да се преправаме дека сум алергичен на луѓе и дека не сакам да зборувам со никого до крајот на денот?“ – анонимен ученик, 5 години

„Не сакам да пораснам бидејќи тогаш ќе треба да одам на работа и никогаш да не се забавувам“ – Оливер, 5 години

„Откако ќе си легнам, мама мисли дека се искраднува, но можам да ја слушнам како јаде чипс цела вечер“ – Грејси, 8 години

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-pozitiva-na-denot-iskreni-detski-citati-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-04.jpg

„Кога бев во доцните трети години од животот, ми се допаѓаше девојче по име Дилан“ – Тачер, 5 години

„Губам контрола кога ќе видам кашкавал“ – анонимен ученик, 6 години

„Вчера јадев вистинска храна, па денес сакам само сладолед“ – Картер, 4 години

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-pozitiva-na-denot-iskreni-detski-citati-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-05.jpg

„Ќе се венчам со Вилијам. Тој е смешен, а тоа е важно во бракот“ – Адисон, 5 години

„Моите омилени празници се Божиќ и петок“ – анонимен ученик, 8 години

„Нема да чистам. Јас не сум Пепелашка“ – Лили, 5 години

jas-ne-sum-pepelashka-pa-da-chistam-pozitiva-na-denot-iskreni-detski-citati-shto-sigurno-kje-ve-nasmeat-06.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Најдобрите луѓе доаѓаат неочекувано“ - 11 кратки цитати кои ќе ве допрат до срце „Душите се препознаваат една со друга по вибрацијата, а не по изгледот“ и уште 1...
Цитати од безвременскиот „Forrest Gump“ кои ќе ги променат вашите гледишта за животот „Мајка ми секогаш велеше: Животот е како кутија чоколатца. Никогаш не знаеш што ...
Се „нафрлил“ врз неа по првата средба, сакала да ја откаже свадбата - Помалку познати детали од врск... Се запознале кога таа имала само 16 години, а нејзината сестра рекла дека не би ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg