Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Порасната е во лезбиска заедница: 8 факти за Сана Марин од Финска, најмладата премиерка на светот

На нејзиниот Инстаграм профил ќе пронајдете селфи од лифт и емотивни семејни фотки, 36-годишната премиерка на Финска е сосема нешто поинакво од „типичен политичар“.

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-01.jpg

Сана Марин на само 34 години стана премиер на Финска и со тоа е најмладата личност во светот со ваква улога.

Таа влегла во политиката на 27 години, а на 10-ти декември 2019 година беше избрана за оваа значајна функција.

Неколку интересни факти за неа:

Родена е во Хелсинки во 1985 година, пред нејзиното семејство да се пресели во Тампере, втор по големина град во Шведска.

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-02.jpg

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-06.jpg

Татко ѝ се борел со алкохолизам, имале финансиски проблеми и кога била мала нејзините родители се развеле.

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-09.jpg

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-08.jpg

Во Тампере одгледана е во лезбиска заедница, односно Сана ја одгледала мајка ѝ заедно со нејзината партнерка.

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-05.jpeg

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-04.jpg

Марин во 2015 изјави дека се чувствувала невидлива во текот на растењето, затоа што членовите на нејзиното „виножито“ семејство не биле признаени како вистинско семејство.

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-15.jpg

porasnata-e-vo-lezbiska-zaednica-8-fakti-za-sana-marin-najmladata-premierka-na-svetot-11.jpg

Уште 4 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кафе се плаќа со добро дело и уште 9 забавни, но необични факти за животот во Чешка Жените сакаат помлади мажи и нормално гледаат на разликата во години, 2/3 од нас...
Потстрижувањето не го забрзува растот и уште 6 забавни факти за косата што сигурно не ги знаевте Едно влакно од нашата коса може да издржи тежина од околу 99 грама. 100.000 влак...
Свекрвата може да ѝ даде ново име на снаата и уште 9 факти за животот во Јужна Африка Локалците се шетаат многу често со влечки, а понекогаш и боси – тие не се грижат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg