Кое е ветувањето што Вилијам ѝ го дал на мајка му Дијана, но никогаш нема да може да го исполни?

Принцезата Дијана по разводот со Чарлс ја загубила титулата принцеза, па морала да им се поклонува и на синовите, што ѝ паднало мошне тешко – кое ветување ѝ го дал тогаш младиот Вилијам ветување на мајка му за да ја утеши по разводот со Чарлс?

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-01.jpg

Откако Чарлс стана крал, неговиот син Вилијам е чекор поблиску до титулата, а смртта на кралицата Елизабета многумина ги потсети на настаните од минатото, на смртта на принцезата Дијана и нејзиниот турбулентен брак со Чарлс.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-02.jpg

Дијана и Чарлс официјално се разведоа во 1996-та година, а парот се раздели 4 години претходно во 1992-ра година.

По разводот, на Дијана ѝ беше одземен буџетот за патувања, канцеларијата каде ја вршеше својата добротворна мисија, ги загуби персоналот и полициската заштита, но најтешко ѝ падна тоа што ја загуби титулата и статусот височество.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-03.jpg

Според пишувањата од тоа време, кралицата Елизабета не сакала на Дијана да ѝ биде одземена титулата, но Чарлс остро се противел на тоа, по што морала да им се поклонува на сите членови во семејството, па дури и на сопствените синови, принцовите Вилијам и Хари.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-04.jpg

Вилијам за време на разводот на неговите родители, во 1996-та година имал само 14 години и студирал на колеџот Етон во Виндзор, кога на мајка му ѝ дал ветување, што било откриено многу подоцна.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-07.jpg

Долгогодишниот батлер на Дијана, Пол Барел во 2001-ва година објави книга насловена A Royal Duty, каде раскажа како реагирал принцот Вилијам кога било донесена одлуката неговата мајка да мора да му се поклонува секојпат кога ќе го види:

„Не грижи се мамо, јас ќе ти ја вратам титулата кога ќе станам крал“ – рекол младиот Вилијам.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-06.jpg

Сепак, неговата мајка почина само една година подоцна, во 1997-ма година, а Вилијам не успеа да го исполни ветувањето што ѝ го даде на својата мајка.

На 20-годишнината од смртта на принцезата беше објавен документарен филм насловен Diana, Our Mother: Her life and legacy, каде Вилијам вели дека секогаш ќе жали за последниот разговор што го имал со мајка му.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-09.jpg

Тој раскажа како сакал набрзина да ја „откачи“ од телефонскиот разговор, кога таа му се јавила од Париз, затоа што тој и принцот Хари си играле со нивните братучеди во Балморал.

Никој не знаел дека таа ќе почине само неколку часа подоцна:

„Хари и јас очајно сакавме да ѝ кажеме чао и да го прекинеме разговорот. Да знаев што ќе се случи подоцна, никогаш немаше да бидам толку рамнодушен за разговорот и за сѐ друго. Но, тој разговор засекогаш ќе ми остане врежан во сеќавањата“ – рече Вилијам.

vilijam-i-dal-vetuvanje-na-svojata-majka-dijana-no-nikogash-nema-da-mozhe-da-go-ispolni-08.jpg

Се смета дека денешниот однос на Вилијам со неговите деца во голема мера се должи на односот со неговата мајка, која во минатото дури и се спротивставувала на протоколот на кралското семејство за да направи нејзините деца да се чувствуваат удобно и безбедно.

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ја напуштила на 8 години, била љубоморна на принцезата и ја обвинувала за разводот – Чудниот однос н... Францис Шанд Кид, мајката на Дијана чувствувала огромна грижа на совест затоа шт...
6 цитати од познати дами кои ќе ви помогнат да го засакате вашето тело „Постои само една личност како тебе, па зошто сакаш да изгледаш како сите други?...
Од дете на бегалци до кралица на која сите ѝ се восхитуваат – Факти за Ранија, кралицата на Јордан Побегнала од Кувајт кога имала само 21 година, работела во банка, а денес е крал...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg