Водопад што изгледа како вулканска лава – редок волшебен феномен во национален парк во САД (фото)

Секоја година во февруари, највисокиот водопад во Националниот парк Јосемити „се претвора“ во лава поради сончевите зраци на зајдисонце, а глетката е ништо помалку од восхитувачка.

vodopad-shto-izgleda-kako-lava-redok-volsheben-fenomen-vo-nacionalniot-park-josemiti-vo-sad-foto-01.jpg

Највисокиот водопад во Националниот парк Јосемити во САД е висок дури 739 метри, но ова не е единствениот воодушевувачки факт за него.

Секоја година, од средината до крајот на февруари, водопадот изгледа како да е направен од оган или лава. На зајдисонце, сончевите зраци го осветлуваат водопадот под таков агол, што водата добива портокалово-жолта нијанса.

vodopad-shto-izgleda-kako-lava-redok-volsheben-fenomen-vo-nacionalniot-park-josemiti-vo-sad-foto-02.jpg

Бидејќи и капките вода кои прскаат од водопадот се осветлени од сонцето, навистина изгледа како да гледате во оган или лава.

vodopad-shto-izgleda-kako-lava-redok-volsheben-fenomen-vo-nacionalniot-park-josemiti-vo-sad-foto-05.jpg

Овој феномен е познат како „огнен водопад“ а за да го видите потребни се и добри временски услови. Покрај тоа што небото треба да биде чисто, треба да е и доволно топло за водата од водопадот да биде одмрзната.

vodopad-shto-izgleda-kako-lava-redok-volsheben-fenomen-vo-nacionalniot-park-josemiti-vo-sad-foto-06.jpgФотографи се подготвуваат да го фотографираат огнениот водопад

Годинава временските услови биле совршени, па Инстаграм е преплавен со фотографии од волшебниот феномен.

Дел од нив во продолжение:

https://www.instagram.com/p/CZ3mzWmLxh6/

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотка од 70-тите години е вирален хит: „Сите се витки, нема пластични, а нема ниту лежалки и чадори“ Во минатото се знаело на плажа се оди со пешкир и костим за капење и ништо друго...
„Пивцето опушта после работа и не е алкохол…“ - зошто навистина пиете? Дали сте тип на човек кој ужива во алкохолни пијалаци? Сте се запрашале ли зошто...
Јелена Јованова со синот Јаков ужива покрај море во Хрватска Јелена Јованова ужива на плажа со малиот Јаков, додека во далечина се гледа хрва...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg