Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


8 сурови вистини од кои ќе научите многу за животот

Ако не се борите за тоа што го сакате, не треба да плачете за тоа што ќе го изгубите.

8-surovi-vistini-od-koi-kje-nauchite-mnogu-za-zhivotot-01_copy.jpg

Сите сакаме да живееме исполнет живот, но и да оставиме нешто зад себе по кое ќе бидеме запаметени и со што ќе се гордееме.

Но, секој што постигнал некаков успех, знае дека работите некогаш не се воопшто лесни и дека реалноста најчесто е многу сурова.

Прочитајте го овие 8 сурови вистини – сигурно нема да ви бидат забавни, но може да ви помогнат да го подобрите својот живот:

1. Луѓето не ги забележуваат работите што ги правиме за нив сè додека не престанеме да ги правиме.

2. Луѓето секогаш ќе ви кажат некоја лага. Смешкајте им се и премолчете, дури и кога ја знаете вистината, а потоа заминете си.

3. Секогаш ќе постои некој што нема да ве почитува. Не му дозволувајте!

8-surovi-vistini-od-koi-kje-nauchite-mnogu-za-zhivotot-02.jpg

4. Една од најголемите грешки во животот е да верувате дека другите ќе ви ја покажат истата љубов што вие им ја покажувате на нив.

5. Покажете трпение - кога треба да сте лути, изберете да останете смирени и можеби да ги разберете причините зошто некој кажал или направил нешто со што ве повредил, омаловажил, исмеал...

6. Бидете искрени – секогаш кажувајте ги работите како што се, наместо да им го кажувате на луѓето тоа што сакаат да го слушнат.

7. Луѓето за кои некогаш сакавте да умрете, сега се „мртви“ за вас поради своите постапки.

8. Ако не се борите за тоа што го сакате, не треба да плачете за тоа што ќе го изгубите.

Извор

Би можело да ве интересира:

Вистини што луѓето не сакаат (а мораат) да ги слушнат Колку повеќе барате луѓето да ве почитуваат, толку повеќе ќе ве гледаат „одозгор...
„Мајка ми се разболе од рак“: Разгалени (и богати) деца откриваат кога имале „судир со реалноста“ „Кога дознав дека струјата и водата доаѓаат со месечни сметки“ – „разгалени“ дец...
8 совети како да престанете да се плашите од самотијата (и да пораснете како личност) Престанете да верувате дека еден ден некој ќе дојде да ве спаси, да ве извлече о...
13 фото-докази дека на некои луѓе сè во животот мора да им е како под конец Јаткасти плодови идеално подредени во посебна тегла, јајца наредени според нијан...
10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...
Најчести грешки во различни земји поради кои локалците веднаш ќе сфатат дека сте туристи Во Јапонија не е културно да се јаде на улица, жените во Турција на прекрстуваат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg