Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Најлудите работи што можете да ги сретнете во супермаркет во Кина

Месо од крокодил, но и бесплатен автобуски превоз до вашиот дом – што можете да очекувате во супермаркетите во Кина?

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-001.jpg

Кинезите имаат многу поразлична култура од нашата, нивната кујна драстично се разликува од онаа кај нас и, генерално, имаат поразлични животи.

Па, најобичниот супермаркет во Кина што за нив е секојдневие, за нас може да биде цела авантура.

Кои се најлудите работи што можете да ги сретне во супермаркет во Кина?

Месо од крокодил

Крокодилското место се користи во традиционалната кинеска медицина, а истовремено е и познат специјалитет.

Оние што го пробале, велат дека има сличен вкус како пилешкото.

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-02.jpg

Живи жаби

И жабите се специјалитет во кинеската кујна, а луѓето ги купуваат живи за да се осигурат дека се свежи.

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-03.jpg

Огромна количина ориз

Оризот е една од главните намирници во кинеската кујна.

Па, не им се исплаќа да го купуваат во мали амбалажи како ние.

Во поголемите маркети низ Кина, оризот се продава рефус, како на фотката подолу.

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-04.jpg

Огромни кутии млеко

Вака спакуваното млеко во кинески маркети има подолг рок на траење и наводно нема потреба да се чува во фрижидер.

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-05.jpg

Бесплатен автобуски превоз

Некои супермаркети во Кина нудат бесплатен автобуски превоз од продавницата до вашиот дом.

najludite-raboti-shto-mozhete-da-gi-sretnete-vo-supermarket-vo-kina-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Застарени (женски) навики што ги научивме од мајките и бабите и треба да ги заборавиме Треба да носиме градник по дома, срамно е мажите да купат влошки за жените и мор...
Крпење чорапи, штиркање - Работи кои сите домаќинки во Југославија ги правеле, а денес не ни паѓаат ... Вриеле облека на шпорет, штиркале, крпеле чорапи... Дали вашите мајки или баби п...
Детали од земјите ширум светот кои кријат необични приказни Ако во Шкотска видите црвена влезна врата, тоа значи дека домаќинот го исплатил ...
Милионери кои исчезнале под мистериозни околности (и не се најдени до денес) Во 2020-та, богаташката Мелиса од Австралија го напуштила нејзиниот дом во пет ч...
8 секојдневни работи кои ни го празнат паричникот (а за нив има поевтина замена) Салата пакувана во кесичка, памук за чистење шминка, облека за специјални пригод...
Ескалатор со стерилизатор, хотел со 2 ката под вода: Фото-докази дека Кина е светлосни години пред н... Уникатна и на моменти нереална архитектура, библиотеки со милиони книги и барови...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg