9 работи кои вработените во бутиците за облека ги премолчуваат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Продавач 20-03-2018


9 работи кои вработените во бутиците за облека ги премолчуваат

Како и во секој бизнис, така и во бутиците за облека, се користат многу трикови со кои ќе нѐ натераат нас потрошувачите да трошиме повеќе.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-001.fw.jpg

Тие се користат речиси секаде, а продавачите мудро ги премолчуваат.

Дознајте што е тоа што бутиците го кријат од потрошувачите:

Еден ист број, може да ви биде помал или поголем, во зависност од брендот.

Различни производители на облека имаат различни димензии, па ако во една продавница ви е точен број 38, во друга може едвај да влезете во 40. Некои производители намерно ги прават помалите бројчиња поголеми, за жените купувачи да се среќни што ги собира во мал број и да го купат парчето од кај нив.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-03.jpg

Од распродажба заработуваат повторно продавниците, а не купувачите.

Намаление – начин на кој ќе ве натераат да дојдете и да купите нешто. Никој не е отпорен на попусти и ценкање. Но, што се крие зад тоа?

  • Понекогаш цените на производите намерно се зголемуват, а потоа се објавуваат попусти за да привлечат купувачи.
  • На излогот на продавницата може да пишува „попуст до 70%“, а само едно парче да биде навистина намалено за 70%.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-02.jpg

Дизајнерските парчиња не се секогаш поквалитетни

Многу брендови некогаш имаат линија на облека која е направена во соработка со познати дизајнери. Целта е да ги натераат купувачите да платат повеќе за тој луксуз. Но, тоа не секогаш значи дека тие парчиња се поквалитетни од останатите кои ги нуди самиот бутик.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-04.jpg

Делот за распродажба речиси секогаш изгледа неуредно

Сте го забележале ли тоа? Во сите останати делови облеката е уредно закачена или здиплена, а во делот на распродажба е хаос. Овој трик го користат продавачите за купувачите да се чувствуваат среќно што нашле парче облека во толкав неред, па дури и по намалена цена и веднаш трчаат да го купат, додека не им го земал некој друг.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-05.jpg

Во производството на облека некогаш се користат и опасни хемикалии

Некои штетни материи кои се користат, на пример за да не се оштети бојата на облеката или пак што ја штити од инсекти, може да биде штетна за вашата кожа. Секогаш перете ја новата облека за да се заштитите.

9-raboti-koi-prodavachite-vo-buticite-za-obleka-gi-premolchuvaat-06.jpg

Уште 4 тајни на следната страна...Би можело да ве интересира:

Изглед, семејство, минато: 9 работи од кои не треба да се срамите во ж... Во денешно време, луѓето се станати премногу зависни од мислењето на другите.&nb...
20 работи од кои треба да се откажете веднаш Зошто ни е толку тешко да се откажеме? Откажувањето не секогаш значи дека се пре...
6 работи што не треба да ги правите кога не можете да заспиете Сите сме имале моменти кога никако не можеме да заспиеме навечер. Колку и да се ...