Реалност vs. Инстаграм: Блогерка преку фотки по бикини ја покажува разликата


Реалност vs. Инстаграм: Блогерка преку фотки по бикини ја покажува разликата

Ништо не е така како што луѓето очајно се обидуваат да го престават на социјалните мрежи. Карина Ирбу, блогерка за фитнес и сопственичка на компанија за продажба на костими за капење од Австралија, преку нејзините фотки сака да го докаже токму тоа.

realnost-vs-instagram-blogerka-preku-fotki-od-bikini-ja-pokazhuva-razlikata-01.jpg

Таа реши да си поигра со своите следбеници на Инстаграм и сподели фотка на која позира во бикини, со и без Фотошоп.

На фотката која е правена со Фотошоп, кожата на Карина е измазнета, задникот е зголемен, стомакот е вовлечен, целулитот не се гледа и градите се поголеми.

realnost-vs-instagram-blogerka-preku-fotki-od-bikini-ja-pokazhuva-razlikata-02.jpg

„Секој ден гледам девојки кои споделуваат нереални фотки на Инстаграм профилите, а не се свесни дека има илјадници млади девојки кои ги гледаат како пример и им се воодушевуваат.

А, вистината е дека овие Инстаграм девојки воопшто не изгледаат така во реалноста. Тие се обични, како сите нас“, вели Карина. Карина и претходно има споделено фотка без да ја средува во Фотошоп, со истата цел.

Нејзината порака гласи: „Девојки, не сме тука за да се натпреваруваме една со друга. Само сакам да ве инспирирам да се сакате такви какви што се, да не верувате на лажните фотки и да не го сфаќате Инстаграм премногу сериозно“.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ја покажуваат светлата страна на животот Животот е прекрасен, но многу често се случува луѓето да заборават на неговата у...
Хит на Инстаграм: Разгледници од патувањата со голи задници Трендовите на Инстаграм се шират со брзина на светлината и се чини дека секој но...
86-годишен дедо со најромантичен Инстаграм профил Социјалните мрежи не се резервирани само за младите генерации. Доказ за тоа е 86...