Лоши навики од кои треба да се ослободите пред да наполните 30 години


Лоши навики од кои треба да се ослободите пред да наполните 30 години

Колку повеќе се приближувате до 30-от роденден толку е поверојатно дека веќе се имате ослободено од голем дел навики кои ви го труеле животот.

loshi-naviki-od-koi-treba-da-se-oslobodite-pred-da-napolnite-30-godini-001.jpg

Сепак, никогаш не можете да бидете сигурни дека во целост ќе ги отфрлите, но мора да се обидете.

Без разлика дали се чувствувате зрело или детинесто, размислете за следниве нешта кои можеби и вие ги правите:

Следите брза мода

Купувате неквалитетни парчиња поради пониската цена, но за брзо време се деформираат или избледуваат и личат како да сте ги наследиле од својата прабаба.

Подобра опција е да инвестирате во квалитетна облека, макар и имале помалку количински, но која може да се комбинира за повеќе пригоди.

Одржувате пријателства кои немаат смисла

Постојат пријателства со рок на траење, а кога тоа ќе се случи, излишно е да ги одржувате само од пристојност и во име на старите добри времиња.

loshi-naviki-od-koi-treba-da-se-oslobodite-pred-da-napolnite-30-godini-02.jpg

Се грижите само за физичкото здравје

Менталното здравје е важна ставка во вашиот живот. Што ви користи да сте во топ физичка форма, доколку ментално сте исцрпени и постојано под стрес?

Трошите време на неважни личности

Не се трудете околу оние покрај кои не ви е пријатно. Подобро е да имате мал број на луѓе кои ги сакате, отколку голем број минливи познаници.

Се обидувате на сите да им угодите

Тоа не е возможно, освен ако целосно се запоставите себе. Вашите најблиски ќе разберат дека ви треба слободен ден за да се одморите од сè.

loshi-naviki-od-koi-treba-da-se-oslobodite-pred-da-napolnite-30-godini-03.jpg

Се оставате без пари на крајот на месецот

Ова е интересно во студентските денови и додека уште немате стабилна заработувачка. Но, кога наближувате кон 30-та година од својот живот, треба да научите како да располагате со буџетот кој го имате.

Си дозволувате да се лажете за важни нешта

Освестете се - пешачењето од работа до дома не е физичка активност, ниту компирите се доволни за внес на зеленчук, а уште помалку 4 часа се доволни за да одморите ноќе.

Посветете се на своите цели и вложете труд, за да го постигнете она што го сакате.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Направи сам“ проекти, јавен превоз, список за пазарење: Навики на луѓето кои умеат да штедат На листата на најтешки работи во животот кои треба да ги научите, секогаш има ме...
13 нешта кои се поубави во есен и во кои уживаме оваа сезона За разлика од оние кои сакаат по цела година да лежат на плажа, има такви кои со...
Навики на луѓето кои никогаш не се под стрес Стресните ситуации во денешното динамично темпо на живот се речиси неизбежни, но...

Најчитани неделава