Суеверија во кои сите веруваме без да се запрашаме „Зошто?“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Суеверија во кои сите веруваме без да се запрашаме „Зошто?“

И покрај тоа што живееме во 21-ви век, суеверијата и верувањата на постарите генерации ни се наметнати во модерното секојдневие.

sueverija-vo-koi-site-veruvame-bez-da-se-zaprasame-zosto-01.jpg

На пример, колку пати досега сте го промениле правецот на движење, откако патот ви го пресекла црна мачка?

Или, колку пати сте сакале да се вратите по ситницата која ја заборавивте дома, но верувате дека не е убаво да се враќате штом еднаш излезете низ вратата?

Ова се дел од суеверијата во кои верувале или не, веруваат поголем дел од луѓето, иако никогаш нема да признаат:

Бебето не смее да го покажуваш и изнесуваш надвор првите 40 дена

Порано, се верувало дека детето се заштитува од злото со тоа што 40 дена ќе се чува дома. Скептиците потоа го променија ова во со здравствени причини, „за да стекне имунитет.“

sueverija-vo-koi-site-veruvame-bez-da-se-zaprasame-zosto-05.jpg

Не поминувајте под бандери во облик на буквата А

Луѓето веруваат дека аглите ја собираат негативноста, а кој и да помине под аголот во случајов на бандерите, ќе му се пренесат лоши работи.

sueverija-vo-koi-site-veruvame-bez-da-se-zaprasame-zosto-06.jpg

Никогаш не се враќајте дома, кога еднаш сте излегле

Дури и да си го заборавите мобилниот телефон, не смее да се вратите по него. Враќањето дома може да значи пречка во позитивниот тек на настаните во текот на целиот ден, ако верувате во вакви работи.

sueverija-vo-koi-site-veruvame-bez-da-se-zaprasame-zosto-04.jpg

Продолжува на следна страна...Би можело да ве интересира:

Бабини деветини или во какви глупости веруваме Кога бев мал верував во сé и сешто. Мислев дека секој старечки збор и прекор сод...
Писмо што треба да го прочита секоја жена Вие сте важни. Ако никој не ви го кажал тоа денес, го читате сега. Вие сте ва...
9-неделно бебе со убедливо најгуста коса (фото) Иако има само 2 месеци има фризура на која многумина ќе ѝ позавидат. Рензо ...