Работи што треба да ги проверите во хотелската соба
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 10-07-2020


Работи што треба да ги проверите во хотелската соба

Многу често луѓето забораваат да ја проверат хотелската соба што ја изнајмиле, за подоцна да откријат дека многу нешта не се во ред. 

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-01.jpg

Па, следниот пат кога ќе закажувате соба, добро проверете ги следниве работи пред да ја прифатите:

Локација

Кога патувате, особено за разгледување, не заборавајте да ја проверите локацијата на хотелот. Најпрво најдете ги сите знаменитости и места што сакате да ги посетите, а потоа најдете хотел со најдобра локација.

Доколку знаменитостите се на разни краеви од градот, проверете дали до хотелот има автобуска постојка. На овој начин ќе заштедите многу за транспорт.

Безбедност

Кога станува збор за локацијата, безбедноста е многу поважна. Некои веб-сајтови, како TripAdvisor, нудат совети за безбедноста на одредени места, па добро истражете пред да ја закажете собата.

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-02.jpg

Средства за хигиена

Многу хотели нудат бесплатни средства за хигиена, како шампон и сапун. Сепак, проверете го ова пред да закажете за да знаете што да понесете со себе.

Инсекти и други штетници

Понекогаш и најдобрите хотели во светот имаат проблеми со инсекти и други штетници. Пред да ја прифатите собата, добро проверете да не има нешто во неа.

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-03.jpg

Кафе

Дури и ако хотелот ви нуди бесплатно кафе со престојот, проверете какво е. Во повеќето хотели кафето е инстант и може да не ви се допадне. Па доколку не можете без кафе, најдобро е да понесете ваше.

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-04.jpg

Удобност на креветот

Немојте да се срамите да го пробате креветот. Доколку не е удобен, душекот ви изгледа стар или постелнината е искината, кажете го тоа на фин начин. Најчесто ќе ви најдат замена со нова постелнина или ќе ве однесат во друга соба.

Исправност

Проверете дали сите направи во собата, како телевизор, клима и светилки се исправни. Доколку имате проблем со нешто, замолете некој да ви објасни како да го користите.

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-05.jpg

Продавница во близина

Прашајте дали во хотелот имаат продавница со неопходните нешта. Доколку нема, проверете дали има продавница во близина, во случај да сте заборавите да спакувате нешто.

Достапен печатач

Без разлика што сте само на одмор, секогаш може да ви затреба печатачот. Можеби нема да можете да ги отворите авионските карти на вашиот телефон, или пак ќе треба да испечатите влезница за некоја атракција.

raboti-shto-treba-da-gi-proverite-vo-hotelot-pred-da-ja-zakazhete-sobata-06.jpg

Кои површини треба да ги избришете

Чистачките во хотелите нема да ги дезинфицираат кваките, гардероберот и другите површини. Па добро е со вас да понесете шамивчиња за дезинфекција. Сепак не знаете кој отседнувал во собата пред вас и сигурно не сакате да се разболите на вашиот одмор.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

13 нешта кои се поубави во есен и во кои уживаме оваа сезона За разлика од оние кои сакаат по цела година да лежат на плажа, има такви кои со...
20 работи кои треба да ги оставите зад вас во вашите 20-ти години На некој начин, 20-тите го означуваа вашето созревање. Лекциите што ќе ги научит...
Портрети на славните насликани со кафе (фото) Уметноста на младата артистка @nuriamarq е нешто кое не се гледа секојдневно. ...