Секојдневни работи чија намена ќе ја откриете дури сега
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
vozach 14-08-2020


Секојдневни работи чија намена ќе ја откриете дури сега

Понекогаш употребуваме некој предмет со години пред да откриеме уште некоја негова намена. На пример, маргините на книгите биле додадени со цел да се заштитат ракописите од пожар или други незгоди бидејќи во минатото печатењето било навистина скап процес.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-01.jpg

Погледнете ги 8-те предмети што сигурно ги употребувате секојдневно, но за кои не сте знаеле дека имаат и друга примена:

Квадратот со дупчиња на ранците

На почетокот, овие квадратчиња ги имало само на ранците за туристи и се користеле за закачување на јажиња. На ова место од ранецот можете да закачете чадор, шише вода, па дури и вашите патики.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-02.jpg

Малото дупче до камерата на iPhone

Малото дупче на овие смартфони што се наоѓа помеѓу блицот и камерата е всушност уште еден микрофон. Овој микрофон ја блокира надворешната врева и го прави звукот од разговорот појасен.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-03.jpg

Чепкалки за заби

Доколку сте виделе чепкалка како на фотографијата, сигурно сте си помислиле дека горниот дел е само дизајн. Но, ова се јапонски чепкалки чиј горен дел може да се скрши и да се употреби како држач.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-04.jpg

Дупките во вашите патики

Првите обувки од овој вид биле наменети за кошаркари. На обувките бил додадени дупчиња од страната за спортистите да можат посилно да ги стегнат врвките. И денес некои обувки го имаат овој дизајн, но сега дупчињата се еден вид вентилација.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Жените родени во мај полесно стануваат шефови отколку што наоѓаат мажи – што кажува месецот на раѓањ... Жените родени во месецот март се најчувствителни. Жените пак кои слават роденден...
10 илустрации кои покажуваат колку ви се менува животот по очилата за гледање Видот го земаме здраво за готово, а е така важен дел од нашиот живот. Ова многу ...
Дете кое било навредувано затоа што нема модерни патики, ќе ви одржи животна лекција (видео) Нијам Хадсон си играл во паркот кога едно детенце почнало да го вознемирува зато...