9 причини зошто пријателите од детството имаат посебно место во нашите срца
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


9 причини зошто пријателите од детството имаат посебно место во нашите срца

Во денешно време, ретки се оние пријателства кои траат од детство па до пензионирање, но они кои сè уште се блиски со пријателите од младоста, знаат какво е тоа чувство на среќа.

prichini-zoshto-prijatelite-od-detstvoto-imaat-posebno-mesto-vo-nashite-srca-01.jpg

Иако со текот на годините, животот на луѓето се менува и на многумина им се разидуваат патиштата, сепак некои пријателства траат за цел живот, а тоа го докажува и овој факт:

Доколку имате пријатели со кои се дружите уште од детство, знаете дека овие луѓе имаат посебно место во вашето срце и секогаш ќе бидат број 1 за вас, независно колку други „сродни души“ ќе сретнете.

А, тоа е така од следниве причини:

1. Тие се дел од нашите почетоци – од првите чекори, првите школски денови, први спортски успеси и неуспеси, први момчиња/девојки, први забави и најважни животни моменти...

2. Тие знаат работи за нас кои никој друг не ги знае – не мора тоа да бидат големи тајни, доволни се и малите ситници и шеги кои никој друг не ги разбира.

3. Со нив можеме да бидеме она што сме – пред нив нема потреба да глумиме, тие ги знаат сите наши мани и доблести, а се со нас во секоја фаза од животот.

4. Со нив сме ги учеле животните вредности – со нив сме ги направиле првите грешки, тие биле тука за поддршка, совети и помош и заедно сме станале луѓе какви што сме денес.

5. Тие се први кои нè тераат да излеземе од комфор зоната – најблиските пријатели се оние кои не туркаат кон нешто подобро, кон нови искуства и работи кои вообичаено не би ги пробале.

6. Најдобрите приказни ги делиме со нив – секогаш заедно сме ги доживувале најдобрите случувања и животни искуства.

7. Никогаш не може да им здосадиме со приказни – дури и ако ги слушаат истите по 100 пати.

8. Секогаш се тука за нас во добрите и во најтешките моменти од животот – а, знаеме дека никогаш нема да нè остават на цедило, благодарение на долгогодишното искуство.

9. И најважно од сè – вистинското пријателство нема рок на траење!

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

До пријателите со кои ќе остарам – Ви благодарам! Постојат некои луѓе кои се со мене од почетокот и кои докажаа дека ќе бидат до к...
Причини заради кои парите залудно ви одат во неповрат На сите ни се случува понекогаш да се опуштиме и кога ќе размислиме да не знаеме...
3 причини зошто секој ден треба да ги подигнете нозете на ѕид Подигнување на нозете на ѕид додека лежите е стара техника која има многу здравс...

Спонзорирани линкови: