Умници, влакна, бенки – Која е функцијата на навидум бескорисните делови од телото?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Умници, влакна, бенки – Која е функцијата на навидум бескорисните делови од телото?

Нашето тело е навистина неверојатно – има безброј органи и делови, со стотици разни функции.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-01.jpg

А, доволно е само да се погледнете во огледало за да најдете дел од телото чија функција ви е непозната.

Нашето тело има неколку навидум бескорисни делови кои им биле потребни на нашите предци, а некои од нив ни служат и денес.

Погледнете за кои станува збор:

Бенки

Бенките се појавуваат кога клетките на кожата растат во група, наместо да се распределат по целата површина.

Најчесто бенките се безопасни, но понекогаш се знак за некој проблем во организмот, како на пример рак. Постои и техника за „мапирање“ на бенки, со која се следат нивните промени. На овој начин ракот може да се фати навреме и да се спаси животот на пациентот.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-02.jg.jpg

Влакна под пазувите

Една од главната функција на влакната на телото е ослободување феромони. Ова се хормони со кои се привлекуваат потенцијални партнери.

Иста е функцијата и на влакната под пазувите.

Како животните, и луѓето имаат разни миризби кои им се привлечни, па може токму поради тоа ве привлекува износената маица на партнерот.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-03.jpg

Умници

Умниците се всушност трет сет заби во нашата уста. Во минатото, нашите предци јаделе потврда храна, па имале потреба од овие заби, особено кога ги губеле другите.

Па, на некој начин, умниците се резервни заби.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-04.jpg

Веѓи

Веѓите ги штитат очите од дожд и пот. Покрај тоа, веѓите ги користиме и за искажување емоции, па тие се важен дел од комуникацијата.

Едно истражување од 2003-та покажало дека веѓите се клучни за препознавање лица. Во 54% од случаите, испитаниците не можеле да ги препознаат познатите личности без веѓи.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-05.jpg

Нокти

Ноктите на рацете и нозете се како штит за прстите. Истовремено, тие помагаат поцврсто да ги држите предметите.

Ноктите можат да бидат и показател за здравјето. Односно, ако се појави промена на бојата или формата на ноктите, најверојатно има некој проблем.

koja-e-funkcijata-na-navidum-beskorisnite-delovi-od-teloto-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Работи што не сте ги знаеле за Канада и причини зошто луѓето сакаат да живеат таму Можеби кога ќе се спомне Канада, помислувате на ладна земја во која животот не е...
Вирален хит: Што е чудно на оваа матурска фотка? Прославата на матурската вечер е важен момент од животот на сите млади. Обично с...
12 одлики на луѓето со здрава психа Гужва во сообраќајот, случајно истурено кафе од брзање, проблеми во љубовта, про...

Најчитани неделава