10 ситуации во кои сите реагираме погрешно


10 ситуации во кои сите реагираме погрешно

Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад кога ви тече крв од носот?

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-01.jpg

Ова се работи што ги правиме речиси сите, најмногу бидејќи мислиме дека така треба. Но, изгледа дека грешиме за многу нешта.

Во продолжение погледнете во кои ситуации најчесто реагираме погрешно, и што всушност треба да правите во тие моменти:

Не дувајте во храната на детето

Ако храната што му ја давате на вашето дете е жешка, веројатно имате навика да дувате во неа. Но, на овој начин само ги разнесувате вашите бактерии од устата.

Овие бактерии, пак, можат да бидат причина за кариес кај детето, дури и ако забите не му се целосно пораснати. Причината е што во овој период на развој, детските заби се најранливи.

Па наместо да ја дувате храната, подобро оставете ја сама да се излади.

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-02.jpg

Не ја навалувајте главата кон назад кога ви тече крв од носот

Можеби мислите дека на овој начин ќе го сопрете крвавењето. Но, целата крв од носот може да заврши во вашето грло и да ве задуши.

Кога ви тече крв од носот, затнете го носот со вашите прсти. Држете ја главата исправена сè додека не запре крвавењето.

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-03.jpg

Не ја кревајте личноста која изгубила свест

Луѓето најчесто губат свест кога им се намалува крвниот притисок. Поради ова, до мозокот стигнува помалку крв.

Ако ја кренете личноста која изгубила свест, дополнително ќе го намалите дотокот на крв до мозокот.

Во овој случај, важно е да ја поставите главата на личноста пониско од нејзините гради. Откако личноста ќе се разбуди, осигурете се дека се чувствува добро и дека нема некој друг проблем. Секако, во меѓувреме може да побарате и итна помош.

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-04.jpg

Немојте да го шмукате отровот ако ве касне змија

Иако е мала веројатноста да ве касне отровна змија, ако сепак доколку дојде до тоа, немојте никако да го шмукате отровот од каснатото место. Едноставно, од тоа нема никаква корист.

Денес постојат ефективни противотрови, па каснувањето од змија е фатално во само 0,05% од случаите.

Aко се најдете во ваква ситуација, важно е да мирувате за да го спречите ширењето на отровот. Се разбира, веднаш повикајте и брза помош.

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-05.jpg

Немојте да ги миете забите веднаш после јадење

Ако ги миете забите веднаш после оброк, само си правите штета. На овој начин го оштетувајте емајлот (глеѓ) – заштитниот слој на забите.

Забите треба да ги миете наутро, пред појадок и навечер пред спиење. Доколку сепак сакате да ги измиете после јадење, почекајте барем 40 минути.

10-situacii-vo-koi-site-reagirame-pogreshno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Толкување на најчести сонови: Вода Водата покрај оган е еден од најчестите соништа. Луѓето обично сонуваат вода отк...
Кој дел од телото го туширате прво? Верувале или не, делот од телото кој го миете прв додека се туширате открива дал...
Писмо што треба да го прочита секоја жена Вие сте важни. Ако никој не ви го кажал тоа денес, го читате сега. Вие сте ва...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg