25 бонтон навики по кои ќе ја препознаете вистинската дама


25 бонтон навики по кои ќе ја препознаете вистинската дама

Од говорот на телото и односот со другите до начинот на облекување и однесување во ресторан, по што се истакнуваат вистинските дами?

25-bonton-naviki-po-koi-kje-prepoznaete-ja-vistinskata-dama-01.jpg

Вистинските дами се истакнуваат по својата култура. Тие се пример за одмереност и за правење на работите на вистинскот начин.

Карактеристики по кои вистинската дама се издвојува од другите:

Облека

- Не си ја мести облеката во јавност – не ги подместува прерамките на градникот, ниту го влече здолништето.

- Носи облека која го има нејзиниот број, ниту поголема, ниту помала.

- Не ѝ се гледа долната облека, носи гаќички без рабови.

- Не заборава да ги извади ознаките од чевлите по купувањето.

25-bonton-naviki-po-koi-kje-prepoznaete-ja-vistinskata-dama-04.jpg

На маса

- Знае дека ако има салфетка од текстил на масата треба да ја стави во скутот.

- Ако треба да стане од масата, се извинува и ја остава салфетката лево од нејзината чинија, а не на столот.

- Нема да ја крене салфетката ако ѝ падне на подот, туку ќе го замоли келнерот да ѝ донесе нова.

- Не ја брише устата со салфетката, туку нежно ги допира краевите од усните.

- Не користи чепкалка за заби на масата и не го освежува карминот, тоалетот е местото за тоа.

25-bonton-naviki-po-koi-kje-prepoznaete-ja-vistinskata-dama-06.jpg

Очила за сонце

- Иако некои модни дизајнери не се согласни околу ова, експертите за бонтон велат дека вистинската дама не ги става очилата на глава.

- Ги симнува очилата за сонце кога влегува во соба, а исто така и надвор кога е облачно или стемнето.

- Кога ќе сретне познаник за улица прво што прави е ги вади очилата за сонце.

- Ако одлучи да ги остави очилата за сонце на очи, прво ќе го праша соговорникот дали му пречи.

25-bonton-naviki-po-koi-kje-prepoznaete-ja-vistinskata-dama-05.jpg

Уште бонтон правила на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Направи сам“ проекти, јавен превоз, список за пазарење: Навики на луѓето кои умеат да штедат На листата на најтешки работи во животот кои треба да ги научите, секогаш има ме...
Бонтон правила на кои вашата баба би се гордеела да ги знаете Модерните деца почнуваат да забораваат на бонтон правилата и почнуваат да измисл...
Верба во неправдата на животот, жалење и озборување: Навики кои ве прават несреќни Ако погледнете и размислите подобро, ќе забележите дека среќните луѓе се слични ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава