Најдобрите фотки од Млечниот Пат што ја покажуваат вистинската убавина на нашата галаксија


Најдобрите фотки од Млечниот Пат што ја покажуваат вистинската убавина на нашата галаксија

Блогот за патување и фотографија Capture the Atlas е познат по неверојатните фотографии од Млечниот Пат. Уредникот на сајтот, пак, секоја година ги одбира 25-те најдобри фотографии од нашата галаксија.

najdobrite-fotografii-od-mlechniot-pat-shto-ja-pokazhuvaat-vistinskata-ubavina-na-nashata-galaksija-01.jpg

Со текот на времето, ова станало традиција, па сега на листата се наоѓаат не само нови и надежни фотографи, туку и веќе познати. Годинава уредникот одбрал фотографии од 14 држави ширум светот, вклучувајќи и неколку направени од далечни дестинации, како Антарктикот.

Она што ги прави фотографиите уште подобри се локациите од каде што се направени. Овие фотографи најчесто се дела на авантуристи и секоја од нив си има своја приказна.

Според сајтот, јуни е најдобриот месец за фотографирање на Млечниот Пат, па можеби овие фотографии ќе ве инспирираат и вие да направите некоја.

Најдобрите фотографии од Млечниот Пат за оваа година:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Создадени за уживање: Одбрани најдобрите барови во светот Деновиве, по 9-ти пат се одржа изборот на најдобрите барови во светот, а на лист...
Моќни фотографии од чии приказни ќе се наежите Во животот има кратки приказни кои може да допрат до вас повеќе од било која про...
Секоја жена треба да има... Секоја жена треба да има доволно пари за да живее сама, без разлика дали е од по...