„Верба во подобро утре“ – Значењето на имињата Надица и Нада


„Верба во подобро утре“ – Значењето на имињата Надица и Нада

Надица (и изведенките Нада, Надежда, Надја) се имиња со словенско потекло. Постојат две основни етимолошки хипотези кои се поврзани со потеклото на женското име Надица/Нада. 

Znacenjeto-na-Nada-i-Nadica-01.jpg

Првата е словенската, од зборот нада/надеж што значи – да веруваме, да се надеваме, дека постои верба, дека има надеж, желбата да се постигнат некои цели или соништа.

Другата теорија е дека името Надица/Нада е изведено од арапскиот збор, односно името „Nadiyya“ со значење: благородна, љубезна, дарежлива, добродушна, мила.

По дефиниција, самиот корен на зборот „надеж“ претставува позитивно размислување или верување во позитивен резултат и решение во кое било поле од животот.

Нумеролошката вредност за името Надица е 6. Луѓето коишто го носат ова име најчесто се пронаоѓаат во професијата уметник, музичар и поет. Тие се шармантни и симпатични, но исто така и малку нестабилни. Тие ја сакаат убавината и ги интересираат луѓето и природата.

Нада значи „таа што верува“, „личност која е позитивна“, „онаа што е добра, благородна и дарежлива“, „онаа што не губи сила и волја“, „жена која носи верба во подобро утре“…

Доколку и вие имате ваква Нада или Надица која ви носи светлина, позитивна енергија и надеж во животот, означете ја во коментар и посакајте и убав викенд.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 знаци дека токму вие сте „волкот во светот на овците“ Животот не е лесен, но секој миг е вреден за живеење. Да се биде волк во светот ...
10 сурови сознанија за животот кои го зацврстуваат нашиот карактер Никој не се родил мудар, туку во текот на животот успеал благодарение на учењето...
Жените со овие 5 имиња се среќнички, заштитени од лоша енергија – дали сте една од нив? Според астролозите и нумеролозите кај секој од нас, денот, месецот и годината на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg