Колку ни се менуваат животот и перспективата за само 100 денови, низ забавни илустрации

Ние луѓето имаме неверојатна способност за адаптирање. Можеби на почетокот секоја промена ни се чини тешка, но доволни се 3-4 месеци за да се навикнеме и целосно да заборавиме дека сме ја доживеале таа промена.

kolku-ni-se-menuvaat-zhivotot-i-perspektivata-za-samo-100-denovi-niz-zabavni-ilustracii-01.jpg

Со ова адаптирање се менува и нашата перспектива за нештата околу нас, па со текот на времето си го менуваме и начинот на однесувње. 

Помислете само колку лесно сте се навикнале на новиот смартфон.

Кога сте го купиле, веројатно сте биле неизмерно среќни и сте се грижеле за него подобро отколку што се грижите за себе.

Но ако оттогаш поминале неколку месеци, сигурно сега без проблем го фрлате телефонот на креветот, постојано ви паѓа и не сте многу загрижени ако го удрите или настапите.

Неколку илустрации што одлично ја доловуваат нашата способност за адаптирање, но и менувањето на животот и перспективата за сè околу нас, за само 100 денови:

kolku-lesno-se-adaptirame-na-se-okolu-nas-niz-zabavni-ilustracii-04.jpg

kolku-lesno-se-adaptirame-na-se-okolu-nas-niz-zabavni-ilustracii-03.jpg

kolku-lesno-se-adaptirame-na-se-okolu-nas-niz-zabavni-ilustracii-05.jpg

kolku-lesno-se-adaptirame-na-se-okolu-nas-niz-zabavni-ilustracii-06.jpg

kolku-lesno-se-adaptirame-na-se-okolu-nas-niz-zabavni-ilustracii-07.jpg

Уште пет илустрации на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Целиот гардеробер е само за мене“ – Луѓе споделуваат која е предноста што живеат сами „Кога ќе си дојдам дома, храната што сум ја мислел цел ден ќе ме чека во фрижиде...
Тажната жена последна се смее – Дора Мар, талентирана Југословенка чиј живот за малку ќе го уништел ... На Теодора Марковиќ, ќерката на познатиот хрватски архитект Јосип Марковиќ, изгл...
7 работи за кои не треба да штедите пари (за да не се разочарате од евтината верзија) Залудно потрошените пари се нешто што никој не го сака, па за да не правите двој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg