10 ситници во изгледот со кои оставате лош впечаток кај другите


10 ситници во изгледот со кои оставате лош впечаток кај другите

Растегнат џемпер од закачалка, наелектризирано здолниште кое се „лепи“ за нозете, валкан смартфон - другите дефинитивно ќе ги забележат овие ситници во вашиот изглед, а ова ќе има влијание врз нивниот впечаток за вас.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-01.jpg

Колку и да велиме дека не треба да им судиме на другите според изгледот, некои детали од изгледот на другите сепак имаат влијание врз впечатокот што го добиваме.

Овде, секако, не спаѓаат убавината и килограмите, туку ситници како разресена облека и валкани врвки на патиките.

Па, кои се ситниците во изгледот со кои оставате лош впечаток?

Подгрбавеност

Правилното држење на телото прави да изгледате самоуверено, додека подгрбавеност го има спротивниот ефект и прави да изгледате несигурно

Истовремено, кога стоите подгрбавено може да изгледате и како да имате некој килограм плус.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-02.jpg

Блузи со натписи

Ако не обрнувате внимание што пишува на блузите што ги купувате, време да го промените тоа. Овие натписи привлекуваат внимание, па имаат огромно влијание врз првиот впечаток што ќе го оставите кај некого.

Ако натписот е на јазик што не го разбирате како, на пример, јапонски, не ја купувајте блузата, без разлика колку убаво ви изгледаат буквите, бидејќи сепак не знаете што пишува.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-03.jpg

Наелектризирана облека

Ако облечете хулахопки и здолниште од синтетички материјал, речиси сигурно ќе си имаат проблем со електрицитет. А, здолништето „залепено“ за нозете нема да изгледа најдобро и ќе остави лош впечаток.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-04.jpg

Врвки кои ѕиркаат од облеката

Најдобро пресечете ги врвките кои служат за закачување на облеката. Некои парчиња, како џемпери, не би требало да ги чувате закачени за да не ја изгубат формата, па овие врвки се корисни само додека се во продавница.

Овие врвки речиси секогаш ѕиркаат од облеката и прават да изгледате неуредно, а бидејќи немате потреба од нив, најдобро е да ги пресечете.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-05.jpg

Премногу накит

Накитот може да ја подобри, но и да ја влоши секоја модна комбинација. За да не се случи второто, не претерувајте со накитот.

Нема потреба да носите пет прстени, обетки, ланче и нараквици со една комбинација – многу подобро ќе изгледате ако одберете само едно парче накит кое најмногу одговара со вашиот стајлниг.

10-sitnici-vo-izgledot-so-koi-ostavate-losh-vpechatok-kaj-drugite-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Колку е перверзен вашиот ум? Луѓето кои имаат перверзен ум, некои работи ги гледаат многу поинаку од останати...
Колку време им е потребно на мажите, а колку на жените за едни исти работи? Можете ли да поверувате дека мажите поминуваат повеќе време на лична хигиена отк...
По колку години користење треба да го фрлите душекот за спиење? Можете ли да се сетите колку време го користите душекот за спиење? Колку време е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg