Најатрактивни за мажите се жените со сини очи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Најатрактивни за мажите се жените со сини очи

Мажите ги привлекуваат жени со сини очи, додека жените ги привлекуваат мажи со темни очи... Дали се согласувате со резултатите од ова истражување? Каква боја на очи ве привлекува вас?

najatraktivni-za-mazhite-se-zhenite-so-sini-ochi-01.jpg

За мажите најатрактивни се жените со сини очи, откри едно неодамнешно истражување во Велика Британија направено од компанијата за леќи Lenstore, користејќи ги податоците од сајтовите за состанување Bumble, Tinder и Hinge. 

Од друга страна пак, заклучокот е дека на жените најмногу им се допаѓаат мажи со темни очи.

Привлечноста која жените ја чувствуваат кон темните очи на мажите, психијатарот Александер Лапа ја поврзува со еволуцијата, асоцијацијата на сила и со нашите предци.

najatraktivni-za-mazhite-se-zhenite-so-sini-ochi-03.jpg

Од друга страна пак, маѓепсаноста на мажите од жените со светли очи ја поврзува со наметнатите критериуми за убавина од општеството, односно тоа што во медиумите жените со сини очи и руса коса често се портретираат како привлечни.

Дали се согласувате со резултатите од ова истражување? Каква боја на очи кај партнерот ве привлекува вас?

najatraktivni-za-mazhite-se-zhenite-so-sini-ochi-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 работи на кои жените навистина не треба да штедат пари Време е да престанете да штедите пари кога е вашето хоби во прашање – тоа ви нос...
Мажите на брадата имаат повеќе бактерии од кучињата на крзното Брадата е секси и мажествена, но дали и по оваа информација ќе ви биде подеднакв...
„Не сме толку комплицирани“: Жените споделуваат работи што мажите не ги знаат за нив Многу често мажите тврдат дека едноставно, не можат да ги разберат жените. Без р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg