10 сосема нормални работи за кои мажите не треба да се срамат, низ илустрации

И мажите можат да ги следат модните трендови, и мажите можат, но и треба да помагаат со домашните обврски, а ако повеќе сакаат да читаат отколку да гледаат фудбал, тоа е сосема во ред.

10-sosema-normalni-raboti-za-koi-mazhite-ne-treba-da-se-sramat-niz-ilustracii--01.jpg

Нееднаквоста помеѓу мажите и жените уште постои и додека жените се обесправени за одредени работи, и на мажите им се случува истото, но за сосема поразлични нешта.

Од мажите се очекува да бидат „мажи“, да ги кријат тагата и негативните емоции и да не покажуваат „слабост“. Ова е многу погрешно.

Постојат и разни верувања останати од порано според кои обврските, хобијата и сè останато се дели на „машко“ и на „женско“. И ова е многу погрешно.

Мажите и жените се човечки суштества и треба дa имаат слобода да ги прават нештата што им причинуваат задоволство, без разлика дали општеството ги гледа како „машки“ или „женски“.

10 работи за кои мажите треба да имаат слобода да ги прават и не треба да се срамат:

Мажите не мора да знаат како да ја поправат секоја ситница во домот

10-sosema-normalni-raboti-shto-mazhite-treba-da-imaat-sloboda-da-gi-pravat-niz-ilustracii-02.jpg

Сосема нормално и неопходно е и мажите да се вклучени во домашните обврски

10-sosema-normalni-raboti-shto-mazhite-treba-da-imaat-sloboda-da-gi-pravat-niz-ilustracii-03.jpg

Некои мажи сакаат да вежбаат, а некои не – и двете се сосема во ред

10-sosema-normalni-raboti-shto-mazhite-treba-da-imaat-sloboda-da-gi-pravat-niz-ilustracii-04.jpg

Фудбалот и другите спортски натпревари не се само за мажи, а и не сите мажи се должни да следат спорт

10-sosema-normalni-raboti-shto-mazhite-treba-da-imaat-sloboda-da-gi-pravat-niz-ilustracii-05.jpg

И мажите можат да ги следат модните трендови и да го негуваат својот личен стил

10-sosema-normalni-raboti-shto-mazhite-treba-da-imaat-sloboda-da-gi-pravat-niz-ilustracii-06.jpg

Уште пет илустрации на следната страница...Би можело да ве интересира:

7 работи кои треба да ги оставите во 2021-ва, за да немате уште една „мизерна“ година Грешка која не смеете да ја правите во 2022-ра: Не смеете секојдневно да сте сам...
16 работи кои речиси сите жени ги прават, а не признаваат од срам „Се случува во брзање да го избричеме нозете само околу глуждовите – делот што н...
Стара перница и уште 9 работи во спалната соба кои ви го уништуваат сонот Хаос во спалната соба – натрупаната облека може да предизвика иритација и стрес ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg