Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


Немојте онлајн да се фалите со скапи работи и уште 7 совети за заштита на домот од крадци

Ако се фалите со скапите работи што ги имате во домот, самите се ставате на мета на крадците.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-01.jpg

Домот е местото каде што треба да се чувствуваме најсигурно и најбезбедно, но, за жал, некогаш домовите се мета на крадци.

Дури и ако крадците во домот не украдат ништо вредно, самото искуство може да биде многу потресно, па дури и да ве натера да се плашите да останувате сами дома.

Покрај алармите и безбедносните камери, постојат и други трикови кои можат да ви помогнат да го направите вашиот дом помалку привлечен за крадци.

Осум вакви трикови во продолжение:

Вложете во цврста врата на влезот од домот

Не двоумете се дали да дадете повеќе пари за врата со издржлива брава.

Отворањето заклучени врати секако дека не е лесно како на филмовите, но крадците знаат многу трикови, па подобро заштитете се.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-02.jpg

Не оставајте клучеви на видливи места во домот

Без разлика дали станува збор за клуч од домот, автомобилот, мотоциклот, викендичката или што било друго, избегнувајте да го оставате на видливо место.

Не е препорачливо ни да ги чувате клучевите во близина на влезната врата. Бидејќи, на овој начин, доволно е некој само да ја подотвори вратата и да го украде клучот.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-03.jpg

Ставете мат фолија на прозорците

Ако живеете на приземје, добро би било да ставите фолија на прозорците за да го скриете домот од љубопитните погледи.

Ако крадецот може да ѕирне во вашиот дом, ќе може и да види дали има нешто што му се допаѓа, па поверојатно е да се обиде да влезе.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-04.jpg

Кријте ги вредните предмети на неочекувано место

Најпрво, не е препорачливо да чувате голема сума пари дома.

Ако сепак имате многу пари дома, немојте сите да ги чувате на исто место. Ова важи и за вредни предмети, како накит.

Исто така, избегнувајте ги скришните места што им се добро познати на сите крадци, како под душекот. Бидете креативни и најдете необично место за криење во домот.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-05.jpg

Ако живеете во куќа, засадете грмушки пред прозорците

Со овој трик ќе го заштитите домот од погледи, но можете и да им ја отежните работата на крадците. 

Обично крадците целат кон домови од кои знаат дека можат да излезат лесно и без многу врева. Ако пред прозорците има густи грмушки, ќе им го отежните влегувањето и излегувањето преку нив.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-06.jpg

Немојте премногу да се фалите онлајн

Ако се фалите со скапите работи што ги имате во домот, самите се ставате на мета на крадците.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-07.jpg

Поставете ламба со сензор на движење

Ако пред влезната врата имате ламба која се активира со сензор на движење, многу поверојатно е крадецот да се премисли ако сака да влезе во вашиот дом.

Сепак, светлото ќе го направи видлив за секого и најверојатно нема да сака да ризикува.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-08.jpg

Оставете облека на терасата ако не сте дома неколку денови

Облеката што се суши е знак дека во домот има некој. Всушност, овој трик може да биде многу поефикасен отколку да оставате вклучени светилки во домот.

nemojte-onlajn-da-se-falite-so-skapi-raboti-i-ushte-7-soveti-za-zashtita-na-domot-od-kradci-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 работи што секој татко мора да ѝ ги каже на својата ќерка „Се гордеам со тебе“, „Секогаш дели го тоа што го имаш“ - Кои работи секој ...
12 работи во кои како старееме, така повеќе уживаме „Викенд во кој ништо не се случува“ и уште 11 работи кои се поголемо уживање на ...
8 работи кои ги правите, а ужасно им одат на нерви на соседите Ја игнорирате Вибер групата со соседи: Да, на моменти оваа група е иритантна, но...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg