Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Ако се изгубите во природа, следете ја реката: 8 совети за безбедност кои е добро да ги знаете

Ако забележите мирис на риба во домот, веднаш повикајте електричар и исклучете ги сите електрични уреди од струја – овој мирис се јавува скоро секогаш кога има електричен спој.

ako-se-izgubite-vo-priroda-sledete-ja-rekata-8-soveti-za-bezbednost-koi-e-dobro-da-gi-znaete-01.jpg

Несреќите можат да се случат кога најмалку ги очекуваме, па секогаш е добро да бидеме подготвени.

Всушност, никој не ни очекува токму нему да му се случи некоја незгода, но, како што кажавме, добро е да бидете подготвени и не губите ништо со тоа.

Осум совети за безбедност кои сите треба да ги знаеме:

Немојте да пливате кога има „четвртести“ бранови

Четвртестите бранови се редок феномен, но сепак можат да се видат на многу места, како Франција.

Ако забележите вакви бранови, веднаш излезете од водата никако не пробувајте да пливате.

Кога има вакви бранови, има и силни водни струи со кои не би се справиле ни професионалните пливачи.

ako-se-izgubite-vo-priroda-sledete-ja-rekata-8-soveti-za-bezbednost-koi-e-dobro-da-gi-znaete-02.jpg

Немојте да ја пиете течноста од кафеав кокос

Кога не е целосно зрел, кокосот има зелена боја и тогаш е во ред да ја пиете течноста од него.

Но, кога е зрел и има кафеава боја, не е препорачливо да ја пиете течноста.

Течноста во зрелиот кокос може да содржи бактерии кои ќе ви предизвикаат проблеми со стомакот.

ako-se-izgubite-vo-priroda-sledete-ja-rekata-8-soveti-za-bezbednost-koi-e-dobro-da-gi-znaete-03.jpg

Ако се изгубите, следете ја реката

Ако се изгубите во природа, а во близина има река, секогаш е добро да го следите текот на реката.

Покрај реката е поверојатно е да најдете населено место, куќа, или барем луѓе кои кампуваат и кои ќе можат да ви помогнат.

ako-se-izgubite-vo-priroda-sledete-ja-rekata-8-soveti-za-bezbednost-koi-e-dobro-da-gi-znaete-04.jpg

Пливајте дијагонално ако се најдете во водна струја

Никако не пробувајте да ја „пресечете“ водната струја и да пливате кон брегот.

Водните струи се силни и веројатно нема да можете да излезете од неа и само ќе се изморите.

Наместо тоа, пробајте да пливате дијагонално кон брегот. Ако струјата е многу силна, пливајте во иста насока како неа и кога ќе забележите дека јачината ѝ се намалува, почнете да пливате дијагонално.

Истото важи и ако сте во брза река.

ako-se-izgubite-vo-priroda-sledete-ja-rekata-8-soveti-za-bezbednost-koi-e-dobro-da-gi-znaete-05.jpg

Уште четири совети на следната страница...Би можело да ве интересира:

Немојте онлајн да се фалите со скапи работи и уште 7 совети за заштита на домот од крадци Ако се фалите со скапите работи што ги имате во домот, самите се ставате на мета...
10 бон-тон грешки кои мора да ги избегнувате ако сакате да изгледате како отмена дама Немојте да бидете неучтиви кон другите. Дури и ако некој зборува неучтиво со вас...
10 луѓе кои не се срамат да кажат како штедат пари дома (и се за пофалба) „Се бањам со обичен тврд сапун, наместо гел за туширање – трае подолго, а ефекто...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg