Бил избоден од друг затвореник, не успеал да ги поткупи чуварите - каков бил животот на Ал Капоне во затворот Алкатраз?

Ал Капоне бил еден од најозлогласените гангстери на сите времиња. За време на прохибицијата во САД, тој живел брз живот, спиел во пари и сторил многу злосторства по кои мислел дека ќе се извлече. Но, завршил во место исто толку озлогласено како него - затворот Алкатраз.

raskozhen-ili-mizeren-kakov-bil-zhivotot-na-al-kapone-vo-zatvorot-alkatraz-01.png

Капоне бил главен во светот на коцкањето, проституцијата и шверцот во Чикаго и се обидел да ја прошири својата територија со уништување на ривалските банди.

Можеби Капоне е најдобро запаметен по неговата улога во масакрот на Денот на вљубените на 14 февруари 1929 година.

Тогаш, седум мажи поврзани со ирскиот гангстер Џорџ Моран, еден од долгогодишните непријатели на Капоне, биле застрелани до смрт од неколку различни мажи облечени како полицајци.

Иако ова злосторство останува нерешено и никогаш официјално не можело да се поврзе со Капоне, тој генерално се смета за одговорен за подготовката на нападот.

Неговото прво апсење

Од сите познати злосторства на Ал Капоне, тој бил затворен поради затајување данок. Сепак, без оглед на тоа какви се неговите обвиненија, властите конечно го фатиле овој озлогласен мафијаш.

Капоне бил осуден на 11 години затвор и прво одлежал во Федералниот затвор во Атланта.

И покрај строгите убедувања од судовите, Капоне ги поткупил чуварите во Федералниот затвор во Атланта за да добие удобности за кои другите затвореници не биле ни свесни.

raskozhen-ili-mizeren-kakov-bil-zhivotot-na-al-kapone-vo-zatvorot-alkatraz-04.png

За време на неговиот престој во Атланта, Капоне наводно успеал да натера голем број чувари да работат за него.

Неговата ќелија била опремена со скапи украси, вклучувајќи лична постелнина, тепих и радио. Многумина од чуварите седеле со Капоне да ги слушаат нивните омилени радио емисии.

Потоа на Капоне му бил даден неограничен пристап до управникот во Федералниот казнено-поправен дом и се вели дека секогаш имал големо количество готовина, скриено во неговите ќелии за да може да ги поткупува чуварите кои ќе му помогнат.

raskozhen-ili-mizeren-kakov-bil-zhivotot-na-al-kapone-vo-zatvorot-alkatraz-02.png

Во август 1934 година Ал Капоне бил преместен во Алкатраз

По пристигнувањето, гангстерот веднаш се обидел да го поправи затворскиот систем, исто како што направил во Атланта.

Според управникот Џејмс Џонстон, Капоне направил неколку обиди да го измами Џонсон да му дозволи посебни привилегии за време на неговиот престој во Алкатраз, но сите обиди биле одбиени.

Капоне бил третиран исто како и секој друг затвореник во Алкатраз, што често доведувало до конфликти со другите затвореници.

На пример, додека Капоне работел во затворскиот подрум, затвореник кој чекал на ред за потстрижување го избодел со ножици и никој не застанал да го заштити.

Сепак, Алкатраз не бил толку страшен за Ал Капоне. Всушност, тој станал толку кооперативен за време на неговото време во затворот, што му било дозволено да свири бенџо во затворскиот бенд.

Бендот настапувал секоја недела за другите затвореници од Алкатраз.

raskozhen-ili-mizeren-kakov-bil-zhivotot-na-al-kapone-vo-zatvorot-alkatraz-03.png

Со текот на времето, Ал Капоне започнал да води многу поинаков живот од неговите денови на слобода. Тој станал сериозен читател, музичар и композитор.

Ги извршувал своите затворски задолженија и ретко учествувал во насилство освен ако не бил испровоциран (во еден случај ја удрил главата на колегата од креветот).

Капоне бил во Алкатраз четири и пол години. Меѓутоа, во тоа време тој страдал од долгорочна изложеност на сифилис кој на крајот се проширил во неговиот мозок.

Тој бил префрлен во Федералната поправна институција во Јужна Калифорнија во јануари 1939 година, каде што го отслужил остатокот од неговата 11-годишна затворска казна, пред да биде ослободен во ноември истата година.

Ал Капоне почина од компликации од сифилис на 25 јануари 1947 година во неговата палата на островот Палм.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зготвила делови од дечко ѝ, медицинска сестра убивала деца – 5-те најзлобни жени кои живееле во посл... Кетрин Најт добила доживотна казна затвор без можност за помилување за само едно...
Морничаво: 4 луѓе кои биле закопани живи, но преживеале По страшна сообраќајка, Анџело Хејс бил прогласен за мртов и погребан. Но, бидеј...
Пар 6 години живее на брод - кои се најголемите предизвици со кои се соочуваат, а за кои никој не зб... Додека ништо не се споредува со слободата што ја носи животот на брод, Софи и Ра...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg