8 горчливи вистини за животот (кои никој не сака да ги чуе, но треба)

Вашите сакани ќе умрат: Една од најтешките работи во животот е да дознаете дека ваша сакана личност ќе умре и дека вие не можете да сторите ништо за да го сопрете тоа. Но, за жал, голема е веројатноста дека ќе се случи, затоа користете го времето со нив и искажувајте им љубов.

9-gorchlivi-vistini-za-zhivotot-koi-nikoj-ne-saka-da-gi-chue-no-treba-011.jpg

Никој не сака да ги чуе непријатните вистини за мрачната страна на животот, но значајно е да сме свесни за нив, така растеме, така сме свесни што имаме во мигот и така живееме со полн здив, знаејќи дека ништо не трае вечно и дека светот не се врти околу нас.

Горчливи вистини за животот:

Твојот неверојатен талент може да биде залуден

Ако некој не ти го препознае талентот или ако ти самиот не работиш доволно или се плашиш да ризикуваш и пробаш, тогаш талентот може да ти остане неискористен.

Парите не се еднакви на среќа

Да, парите ги плаќаат сметките и ги решаваат проблемите, но реалноста е дека без разлика колку многу пари и да имате, вие сепак може да сте несреќни и незадоволни од својот живот.

Среќата не доаѓа од богатството, доаѓа однатре, од самите нас.

Вие ќе умрете и не знаете кога

Ова можеби ви звучи морбидно, но треба да се помирите со тоа.

Смртта ќе дојде еден ден и страшното е што не знаеме кога. Затоа важно е да го искористите своето време максимално, да одморате и да се грижите за здравјето, но и паралелно да грабате од животот и да ги остварувате сами своите соништа.

Вашите сакани ќе умрат и вие не знаете кога

Да, ние сакаме да живееме најдолго што е можно, но кога станува збор за нашите сакани – ова чувство е уште посилно.

Една од најтешките работи во животот е да дознаете дека ваша сакана личност ќе умре и дека вие не можете да сторите ништо за да го сопрете тоа. Обидите да ја заштитите се неизбежни и не го знаете времето и местото кога ќе се случи тоа.

Уште 4 на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 фото докази дека животот со деца секој ден ви е лотарија „Кога моето дете прави ‘поправки’ со лепак...“ e само една од сцените од кои ќе ...
20 совети до кои треба да се држи секоја жена (ако сака да биде вистинска дама) Бидете самоуверени во своја кожа и останете грациозни цело време. Бидете фини со...
Пар 6 години живее на брод - кои се најголемите предизвици со кои се соочуваат, а за кои никој не зб... Додека ништо не се споредува со слободата што ја носи животот на брод, Софи и Ра...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg