Како луѓето од Истанбул им помагаат на бездомните животни да го преживеат ладниот бран?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020
Сервисер 27-01-2020


Како луѓето од Истанбул им помагаат на бездомните животни да го преживеат ладниот бран?

Моментално во Истанбул луѓето се сведоци на најниските минусни температури, замрзнувања и снежни покривки. Последната ваква зима ја паметат во 2009-та година.

kako-lugjeto-od-istanbul-im-pomagaat-na-bezdomnite-zivotni-da-go-preziveat-ladniot-bran-001.jpg

За среќа, постојат луѓе кои колку што сакаат да се згреат себеси, сакаат да ги згреат и оние беспомошните - бездомните животни оставени на улица.

Локалните продавници и кафулиња ги отвораат своите врати, а оние кои немаат никакво друго решение - барем ги покриваат и им градат куќички кои малку од малку ќе ги стоплат.

Да го следиме примерот и да им помогнеме и на нив да го преживеат студениот бран...

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На кои важни животни лекции може да ве научи вашата мачка? Иако за мачките се зборува дека не сакаат никој друг освен себе, тоа не е вистин...
10 најубави раси на едни од најграциозните животни – коњите Коњите се едни од најблагородните суштества на оваа планета. Луѓето се импресио...
Животни кои (речиси) можат да живеат вечно Луѓето секојдневно работат на тоа да ја пронајдат фонтаната на младоста или начи...