Фотки од ретко, бело бебе ирвас низ планините во Норвешка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Kelner 18-08-2019
КЕЛНЕР 18-08-2019


Фотки од ретко, бело бебе ирвас низ планините во Норвешка

Како нешто што постои само во снежните зимски бајки, ова бело бебе ирвас е екстремно ретко и тешко да се улови, но еден фотограф моментално стекнува светска слава благодарение на фотките од него.

fotki-od-retko-belo-bebe-irvas-niz-planinite-vo-norveska-001.jpg

Медс Нордсвен бил среќниот фотограф кој искачувајќи се низ планините во околина на Осло, Норвешка, успеал да направи фантастични фотки од блиската средба со ова екстремно ретко, бело бебе ирвас.

„Бев во потрага по планински пејзажи, кога од никаде, пред мене се појави ова прекрасно мало суштество,“ раскажува фотографот.

Белите ирваси имаат непозната генетска мутација и не се водат како албино животни, бидејќи сепак имаат темен пигмент на очите и роговите.

Извор

Би можело да ве интересира:

Слеп златен ретривер и неговата пријателка-водич го освојуваат Инстагр... Тешкотиите во животот не само што ве тестираат, туку и ви откриваат кои се вашит...
Смешни фотки од животни што ќе ви го разубават денот Ној што позира, падна што се „тумба“ и куче со вратоврска во најубави бои, па мо...
7 митови за мачките во кои многумина залудно веруваат Мачките се чудесни, крзнени, мали животни со кои го делиме просторот за живеење....