Зошто милениците го прават животот поубав?


Зошто милениците го прават животот поубав?

Да се има милениче е како да се има бебе - сигурно сте ја слушнале оваа споредба. И токму затоа, миленичињата може да ви го променат животот на подобро штом еднаш им дадете простор во својот дом. 

Zoshto milenicite go pravat zhivotot poubav 01

Факт е дека бараат многу одговорност, време и внимание, но да чувате милениче е најдобрата одлука што ќе ја донесете во животот.

И не само што ќе ви го исполнат домот и слободното време, тие ќе ви го исполнат срцето и ќе ви го подобрат расположението.

Еве и 7 причини зошто:

Вашиот кревет никогаш нема да биде празен

Без разлика дали ќе му дозволите на вашиот миленик да се качи на креветот, не може да одречете дека спиењето е подобро кога имате мек и бушав пријател за дружба.

Некој е среќен што ве гледа

Домашниот миленик ќе ве пречека возбуден кога ќе се вратите дома после тежок ден на работа. Таа радост нема да ја видите во ничии други очи.

Секогаш ќе имате другар за ручек

Нема животинче кое не се радува на времето за оброк. Уште ако го поделите вашиот со него или барем му дозволите да се утеши со остатоците, вашиот миленик ќе ужива уште повеќе. Сепак, не дозволувајте да јаде премногу човечка храна.

Животните го подобруваат расположението

Според WebMD, галењето куче или маче ослободува релаксирачки хормон и ги смирува вашите нерви.

Zoshto milenicite go pravat zhivotot poubav 02

Тие се дел од семејството

Живеете сами далеку од вашето семејство? Не се сложувате баш најдобро со соседите? Вашиот миленик ќе ви биде најдобар пријател секој ден од годината.

Тие ви даваат причина да се раздвижите

На вашето куче му е потребна прошетка и не може да го направи тоа без вас. Без разлика каква активност практикувате со вашиот миленик, ќе согорувате калории и вие и тој, а истражувањата покажуваат дека на тој начин ќе го намалите и ризикот од срцеви заболувања.

Вашиот Instagram профил е 100% позабавен

Бидете искрени, следите барем неколку симпатични животни на Инстаграм. Доколку сте немале можност досега, еве ги милениците чии профили на оваа социјална мрежа се меѓу најследените.

View this post on Instagram

“‪I’m over Winter‬” -Doug

A post shared by Doug The Pug (@itsdougthepug) on

А. Ш. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Важни животни лекции на кои може да ве научи грижата за вашето милениче Миленичињата се за да ги сакаме силно и безусловно и истото да го добиваме од ни...
Зошто треба да го пуштите миленичето да спие во ист кревет со вас? И покрај многуте предупредувања дека не треба да спиете на ист кревет со вашето ...

Најчитани неделава