Последните фотки од најголемата слоница - кралица од Кенија
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
kozmeticarka 12-12-2019


Последните фотки од најголемата слоница - кралица од Кенија

„Ако не ѝ се доближев со објективот да ѝ погледнам во очите, веројатно немаше да поверувам дека такво суштество постои во светот.“

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-01.jpg

Повеќе од 60 години, џиновската слоница позната како F_MU1, живееше во рамнините на Тсаво, Кенија. Таа беше една од последните од овој вид, чии коски покрај сурлата достигаа до земјата.

„Ако постоеше кралица на слоновите, дефинитивно ќе беше таа,“ вели британскиот фотограф кој ги направи последните фотки од неа.

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-02.jpg

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-03.jpg

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-04.jpg

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-05.jpg

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-06.jpg

poslednite-fotki-od-najgolemata-slonica-kralica-od-kenija-07.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На кои важни животни лекции може да ве научи вашата мачка? Иако за мачките се зборува дека не сакаат никој друг освен себе, тоа не е вистин...
Слеп златен ретривер и неговата пријателка-водич го освојуваат Инстагр... Тешкотиите во животот не само што ве тестираат, туку и ви откриваат кои се вашит...
Зошто повеќето сибирски хаски имаат проѕирно сини очи? Кај некои раси кучиња бојата на очите е поврзана со бојата на крзното, но тоа не...