Зошто вашето куче се плаши од правосмукалка?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Зошто вашето куче се плаши од правосмукалка?

Сте се запрашале ли некогаш зошто вашето куче така возбудено реагира кога ќе ја вклучите правосмукалката? Скока околу неа, лае и бара место да се сокрие и вам ви личи како да се плаши, но всушност има неколку конкретни причини поради кои го прави тоа.

zosto-vaseto-kuce-se-plasi-od-pravosmukalka-001.jpg

Не грижете се, ова однесување е вообичаено бидејќи кучињата навистина мразат правосмукалки.

Ја мразат бучавата

Звукот од правoсмукалката е специфичен и е нешто што кучињата го слушаат само повремено, односно кога вие чистите. Ветеринарите велат дека кучињата чувствуваат фобија кога се изложени на звуци што не им се познати.

Бучавата им изгледа како закана, а ненадејното вклучување и силните вибрации им го вклучуваат инстинктот да се сокријат од страв.

Решението е да ги навикнете на вревата од правосмукалката за да не ја гледаат како опасност, и со тек на време ќе научат да не се бранат од неа.

zosto-vaseto-kuce-se-plasi-od-pravosmukalka-004.jpg

Им го поматува мирисот

Додека поминувате со правосмукалката напред назад врз теписите и подот, разни мириси се креваат во воздухот и повторно вашето куче не е навикнато на нив. Прашината им создава непријатно чувство.

Zosto vaseto kuce se plasi od pravosmukalka 02

Го мразат вшмукувањето

Причината за ова однесување се уште се истражува - карактеристично за кучињата е да го користат носот за да истражат нова територија или друго животно. Бидејќи правосмукалката вшмукува, нив им изгледа како да душка и тоа е однесување што тие го препознаваат.

Но, вшмукувањето е изгледа многу понасилно, па затоа кучињата се вознемируваат.

zosto-vaseto-kuce-se-plasi-od-pravosmukalka-05.jpg

А. Ш. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кога кучињата ќе пораснат, а уште се однесуваат како да се мали (фото) Кучињата растат многу брзо, но сепак секојдневно веројатно не забележувате голем...
Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот... Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...