„Судено им е да бидат заедно“ – Глуво момче вдомило глуво куче и го учи на знаковен јазик


„Судено им е да бидат заедно“ – Глуво момче вдомило глуво куче и го учи на знаковен јазик

Денес сè повеќе луѓе сфаќаат колку е важно посвојувањето куче од засолниште. Наместо да купуваат, луѓето сакаат да им дадат уште една шанса на кучињата кои завршиле без дом.

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-01.jpg

Но, и овде постои проблем. Најчесто постарите и болни кучиња се изоставени бидејќи никој не сака да се грижи за нив. Малку луѓе се осмелуваат да посвојат куче што бара многу внимание, а еден од нив е Ник Абот.

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-02.jpg

Овој 31-годишен маж од Мејн бил роден глув и неодамна го нашол Емерсон, куче кое е исто така глуво.

Емерсон бил спасен од страна на здружението NFR Maine чија цел е спасување и згрижување на бездомни животни. Емерсон бил стар околу еден месец и страдал од напади. Но штом се справил со проблемите, веднаш се нашол на листата за вдомување.

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-03.jpg

Според Линдзи Пауерс која работи за здружението, најверојатно Емерсон не бил роден глув, туку му се случило нешто додека бил мал. За среќа, иако животот му бил навистина тежок, сега конечно го нашол својот дом.

Линдзи објавувала фотографии од Емерсон на социјалните мрежи надевајќи се дека ќе му најде дом. За само неколку недели Ник ја прашал за кучето. Веднаш ѝ кажал на Линдзи дека и тој е глув и дека смета дека ќе се поврзе со Емерсон.

Линдзи била навистина среќна и ја завршила процедурата за вдомување за помалку од 24 часа.

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-04.jpg

Кога Ник и Емерсон конечно се сретнале, веднаш се поврзале. Според мајката на Ник, нив двајца им било судено да бидат заедно. Ник почнал и да го учи Емерсон на знаковен јазик со едноставни команди за седење, легнување и слично.

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-05.jpg

gluv-chovek-posvoil-gluvo-kuche-i-go-uchi-na-znakoven-jazik-06.jpg

Кучињата навистина се најдобриот пријател на човекот, а Ник е пресреќен што го нашол својот.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кога кучињата ќе се вратат дома како нови миленици после фризер (фото) Денешниот ден ви го разубавуваме со компилација од пред/потоа фотки од кучиња по...
Куче или ќебенце? Харви од Шпанија стана Инстаграм хит со наборите на кожата Харви има повеќе од 3.000 следбеници на Инстаграм кои се воодушевени од неговиот...
Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg