Животните цел живот се врзани со ланци - Розово обоената слика на суровата реалност во циркусот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фарбар 28-01-2020


Животните цел живот се врзани со ланци - Розово обоената слика на суровата реалност во циркусот

Огромен дел од човековата популација се изјаснила дека обожава животни, па поради големата желба за поблизок контакт со нив редовно ја посетува Зоолошката градина и едвај чека во градот да се одржува циркус. 

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 01_630x300.jpg

За жал, ретко кој од нив е запознаен со суштината на оваа манифестација, односно низ што сѐ треба да поминат животните за да го анимираат вашето внимание.

Глетката којашто вие имате прилика да ја видите е само една розово обоена слика на суровата вистина која се наоѓа позади платното. Таа е поболна од што можете да замислите.

Во продолжение ви наведуваме повеќе факти за циркусот кои треба добро да ги запаметите пред да се одлучите повторно да го посетите:

1. Дури 96% од животните во циркус своите животи ги поминуваат заврзани со ланци во своите кафези.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 02_630x300.jpg

2. Лавовите, тигрите и останатите опасни животни се научени да ги следат командите бидејќи се плашат од камшикување.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 03 _630x300.jpg

3. Честопати слоновите ги измачуваат ударајќи ги со огромни палки со остра метална кука, разни камшици и електрични шокови, понекогаш дури нѐ прокрварат и сето тоа со цел да ги принудат да извршуваат опасни и непријатни трикови.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 04 _630x300.jpg

4. Кафезите каде што престојуваат животните се толку мали што одвај можат да направат чекор во било која насока.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 05 _630x300.jpg

5. Имаат целосно нарушување на нивниот животински инстинкт и се лишани од можноста да трчааат, да си играат и да се дружат.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 06 _630x300.jpg

6. Неретки се случаите во кои поради абнормалниот, измачувачки и стресен живот, се случува некое од животните да погреши, да направи материјална штета, па дури и тешко да повреди или усмрти некого.

Таквите „грешки“ животните ги плаќаат со својот живот.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 07 _630x300.jpg

7. Животните од циркусот поминуваат околу 11 месеци во годината патувајќи.

Тоа значи дека тие поминуваат повеќе од илјадници часови заврзани со синџири и принудени да стојат или пак да лежат во својот отпад.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 08 _630x300.jpg

8. Слоновите во циркусите неретко заболуваат од туберкулоза, а многу од јавните записи покажуваат дека неретко токму таквите слонови кои се покажале како носители на оваа болест, учествувале во повеќето од претставите.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 09 _630x300.jpg

9. Бебињата се оттргнати од своите мајки непосредно по своето раѓање.

Слоновите, лавовите, тигрите и шимпанзата се сметаат за едни од најсоцијалните диви животни, такашто осуденоста да живеат во осамена средина, целосно лишани од придружба многу често знае да развие разни болести поврзани со стрес, депресија, вознемиреност и фрустрација. 

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 10 _630x300.jpg

10. Делумното гладување и дехидрирање е вообичаената казна со која се соочуваат животните поради непокорноста што ја покажуваат.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 11 _630x300.jpg

11. Во еден од американските циркуси, во 1992 година починале најмалку 26 слонови, меѓу кои и четири бебиња.

Најтажна е приказната за осум месечното бебе по име Рикардо кое починало кршејќи ги двете задни нозе, додека паѓало од пиедесталот на циркусот.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 12 _630x300.jpg

12. Една од најдобрите работи што можете да ја направите е никогаш да не се сликате со дивите животни!

Сите оние фотографии со тигри, лавови па и нивните бебиња коишто се навидум пријателски расположени за дружба претставуваат една лажна идила, чија позадина е брутално жалосна.

Бидејќи физичкото насилство не е доволно за тигрите и лавовите да го прифатат тој неприроден терор, тие се дрогирани.

Rozovo-oboenata-slika-na-surovata-realnost-vo-cirkusot 13 _630x300.jpg

Триковите во кои лавот скока низ огнен обрач, слонот стои на задните нозе и мајмунот вози велосипед нема да ги научат нашите деца да ги сакаат и почитуваат животните, туку со сигурност ќе го постигнат спротивниот ефект, да пораснат во луѓе без трошка емпатија во себе.

Циркусите даваат образование во коешто поради нечија „забава“ и парична придобивка е прифатливо да се експлоатираат и малтретираат животните.

Мора да ја споменеме светската огромна иницијатива која демонстративно се бори за целосна забрана на употреба на животните во циркуси, како и да оддадеме огромна чест и признание на таквите коишто во своите шоуа не ги користат нив.

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Животни кои неверојатно многу наликуваат на познати личности (фото) Ако уште не сте си го пронашле вашиот двојник, можеби барате на погрешно место, ...
7 митови за мачките во кои многумина залудно веруваат Мачките се чудесни, крзнени, мали животни со кои го делиме просторот за живеење....
Животни кои (речиси) можат да живеат вечно Луѓето секојдневно работат на тоа да ја пронајдат фонтаната на младоста или начи...