Нуркач „убедува“ октопод да го замени засолништето од пластична чаша со школка (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Нуркач „убедува“ октопод да го замени засолништето од пластична чаша со школка (видео)

Проблемот со загадувањето е толку сериозен, што веќе нема ден, а да не слушнеме нешто за тоа. Сепак, со секоја нова вест, сè повеќе и повеќе луѓе се обидуваат да направат нешто во врска со проблемот.

nurkach-ubeduva-oktopod-da-go-zameni-zasolnishteto-od-plastichna-chasha-so-shkolka-01.jpg

Според некои податоци, моментално, само во океаните пловат над 260.000 тони пластика. А, овој отпад не само што ја загадува водата, туку е штетен и за целиот морски свет.

Но, оваа приказна е позитивна и може да служи како пример за тоа како можеме да се грижиме за морскиот свет.

Неодамна се појави видео, на кое еден нуркач „убедува“ октопод да ја замени пластичната чаша што ја користи за заштита, со школка.

nurkach-ubeduva-oktopod-da-go-zameni-zasolnishteto-od-plastichna-chasha-so-shkolka-02.jpg

Нуркачот во видеото е Пол Сигурдсон од Исланд, кој редовно ги снима животните што ги среќава на неговите подводни авантури.

„Ова ни беше трето нуркање тој ден и веќе сите бевме уморни. Мојот партнер за нуркање ми прати сигнал со раката, кажувајќи ми дека нашол октопод и ме замоли да му помогнам“, изјави Пол.

nurkach-ubeduva-oktopod-da-go-zameni-zasolnishteto-od-plastichna-chasha-so-shkolka-03.jpg

Пол вели дека ова не е првпат да види октопод кој си направил засолниште од отпад. Октоподите се интелигентни животни и знаат како да ги користат ресурсите од нивната околина.

Но, октоподот на видеото е премногу мал и не знае дека пластичната чаша не му нуди никаква заштита. Поради тоа, Пол и неговиот партнер го поминале целото нуркање обидувајќи се да му помогнат.

На видеото се гледа како Пол му подава школка на малиот октопод, кој по некое време ја прифаќа и го менува своето засолниште.

nurkach-ubeduva-oktopod-da-go-zameni-zasolnishteto-od-plastichna-chasha-so-shkolka-04.jpg

Целото видео погледнете го во продолжение:

Извор

Би можело да ве интересира:

Зошто да изберете да вдомите возрасно куче, наместо мало? Пред сè, изборот за тоа какво милениче ќе чувате е само ваш и вие најдобро знает...
8 знаци дека сте претерано опседнати со вашето милениче Миленичињата е невозможно да не ги сакаме со целото свое срце, но како и со секо...
Зошто повеќето сибирски хаски имаат проѕирно сини очи? Кај некои раси кучиња бојата на очите е поврзана со бојата на крзното, но тоа не...