Животот на верверичките за кој никој не знае, прикажан низ неодоливи фотки


Животот на верверичките за кој никој не знае, прикажан низ неодоливи фотки

Фотограф создал цело надворешно студио во дворот од неговиот дом и со години ги „лови“ верверичките на фотографии – резултатот е магичен.

zhivotot-na-ververichkite-za-koj-nikoj-ne-znae-prikazhan-niz-neodolivi-fotki-01.jpg

Веројатно верверичките ги гледате како претрчуваат од дрво до дрво и не замислувате дека прават нешто друго освен тоа.

Фотографиите на Геерт Веген ќе ви го докажат спротивното – тие сами си ја носат храната, си играат и на моменти се однесуваат исто како луѓе.

Во неговиот двор, тој направил цело надворешно студио, кое во еден дел е покриено, а другиот дел е отворен за дожд и снег. Тој може да фотографира од прозорците во неговата куќа, а во студиото има маса каде тој крие храна и создава тајно сцени за верверичките, кои совршено ги доловува низ објективот прикажувајќи цела приказна. 

Речиси една деценија тој остава лешници насекаде околу домот за да ги придобие овие слатки животинчиња и да ги натера почесто да доаѓаат во неговото студио, без да се почувствуваат загрозени.

Сценаријата кој тој ги создава за верверичките се неверојатни, а на фотките нема никој да одолее:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотограф прави капчиња за мачки користејќи го нивното крзно Фотографот Рио Јамазаки прави необични капчиња за мачки, изработени од влакна од...
Пред 10 години докторите му предвидувале уште 3 месеци живот - љубовта кон кучињата го спасила Пред 10 години се соочил со мрачна прогноза од докторите, но сега е здрав, има с...
Дневна доза љубов: Слонче после 3 години се среќава со својата мајка (видео) 7-годишниот слон МеБаи и нејзината мајка се немале видено повеќе од три години, ...