Тажна глетка од истоштени и слаби поларни мечки на кои мразот им се топи под шепи (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Тажна глетка од истоштени и слаби поларни мечки на кои мразот им се топи под шепи (фото)

Климатските промени си го прават своето, а за тоа се доказ овие очајни поларни мечки, кои се борат да преживеат додека мразот кој им се топи под шепите.

tazhna-gletka-od-istoshteni-i-slabi-polarni-mechki-na-koi-mrazot-im-se-topi-pod-shepi-foto-01.jpg

Поларните мечки се наоѓаат во голема опасност, бидејќи секојдневно се мачат да преживеат додека гладни и истоштени се обидуваат да застанат на мразот кој се топи.

На фотографиите направени на брег во Канада, може да се забележи колку овие животни се изнемоштени, откако со месеци живеат на копно, а се одржуваат на резерви и се соочуваат со изгладнување.

tazhna-gletka-od-istoshteni-i-slabi-polarni-mechki-na-koi-mrazot-im-se-topi-pod-shepi-foto-02.jpg

Глобалното затоплување постојано ја намалува ледената покривка, па тие не се во можност да се впуштат во лов бидејќи не можат да најдат цврсто парче мраз кое ќе ги одржи.

tazhna-gletka-od-istoshteni-i-slabi-polarni-mechki-na-koi-mrazot-im-se-topi-pod-shepi-foto-03.jpg

tazhna-gletka-od-istoshteni-i-slabi-polarni-mechki-na-koi-mrazot-im-se-topi-pod-shepi-foto-04.jpg

Експертите се загрижени бидејќи ситуацијата е отидена предалеку со климатската криза, а посочуваат дека се плашат од опасноста за целосно исчезнување на овој вид.

Тие советуваат дека иако проблемот е голем, сепак секој човек треба да почне со малку, а со тек на време, може да се постигне барем некаков успех и подобрување, ако постои човечка свести иницијатива за промени. 

tazhna-gletka-od-istoshteni-i-slabi-polarni-mechki-na-koi-mrazot-im-se-topi-pod-shepi-foto-05.jpg

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 митови за мачките во кои многумина залудно веруваат Мачките се чудесни, крзнени, мали животни со кои го делиме просторот за живеење....
Предмети во домот со кои вашата мачка „не се согласува најдобро“ Мачките се одлични миленици бидејќи не бараат многу нега и грижа. Воглавно, овие...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...