Знаци кои покажуваат дека вашето куче не ве сака
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Знаци кои покажуваат дека вашето куче не ве сака

Ако забележите дека вашето куче го следи секој ваш потег, тоа може да значи дека нема доверба во вас или дека се чувствува непријатно.

Ovie znaci pokazuvaat deka vaseto kuce ne ve saka 01

Ако се сомневате дека не ве сака, со самото набљудување на кучето ќе дознаете дали е само нервозно или навистина не ве сака. Еве неколку знаци дека вашето куче не ве сака:

1. Ако кучето не ви верува ќе ги следи вашите движења

Ако забележите дека вашето куче го набљудува секој ваш потег тоа би можело да значи дека нема доверба во вас или дека се чувствува малку непријатно со вас.

2. Не е добар знак ако не воспоставува контакт со очите

Понекогаш кучето што не сака да биде блиску до вас може да ве следи со поглед, но понекогаш може намерно да ве игнорира.

Ако кучето не ве сака ќе се дистанцира од вас секој пат кога ќе се обидете да му пријдете.

Ovie znaci pokazuvaat deka vaseto kuce ne ve saka 02

3. Ако вашето куче се плаши од вас ќе се скрие

Кучето што не ве сака, всушност, можеби се плаши од вас, а тој страв ќе се манифестира физички. Ако кучето се плаши од вас ќе ги спушти ушите, ќе се скрие или ќе почне да се тресе.

4. Ако кучето ја напушти собата секогаш кога ќе влезете, сака да остане настрана

Куче кое не е воодушевено од вас нема да остане во иста просторија. Покрај тоа што ќе го избегнува контактот со очите и ќе ве игнорираа, ќе ја напушти и просторијата.

Ovie znaci pokazuvaat deka vaseto kuce ne ve saka 03

5. Ако кучето одбива специјална закуска, можеби не ве сака

Сите знаеме колку се радуваат кучињата кога ќе ги почастиме со специјална храна како награда.

Ако кучето ја избегнува оваа специјална закуска, тоа е знак дека можеби не се чувствува пријатно во ваше присуство.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Чување куче во стан: Што треба да знаете ако се одлучите на овој чекор? Кучињата се одлични миленици, но можат да бидат проблематични ако живеете во ста...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...

Најчитани неделава