На среќата ѝ нема крај - 20 фотки од вдомени миленичиња во месец јануари


На среќата ѝ нема крај - 20 фотки од вдомени миленичиња во месец јануари

Веројатно повеќемина од вас слушнале за слоганот „Adopt, Don’t Shop“, што во превод би значело „Вдоми, не купувај“.

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-01.jpg

Кампања која се протега цели 12 години, создадена со една и единствена цел - подигнување на свеста кај луѓето, особено оние кои решиле да го збогатат својот дом со уште еден член.

Член, кој со сигурност ќе ја донесе најголемата радост во семејството. Бројот на улични и напуштени миленици кај нас, за жал, сѐ повеќе се зголемува.

Постојат повеќе организации кои секојдневно се борат да ги заштитат овие кревки суштества, чија среќа баш и не им се насмевнала.

Потребно е толку малку, за тие на вас да ви го возвратат сиот „свет“. Месец јануари беше навистина среќен за неколу од нив.

Во продолжение ви издвојуваме 20 фотографии од штотуку посвоени миленичиња кои навистина ќе ви го стопат срцето:

1. „Мојот пријател тукушто ми испрати порака која гласеше: 'Вчера вдомив куче', проследена со следнава фотографија“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-02.jpg

2. „Посвоивме 11-годишен, стар мачор од стационар во Чикаго. Тој и мојата 13-годишна ќерка се заљубија еден во друг. Оваа фотографија е по нејзиното враќање од камп, каде што престојуваше една недела“

Na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotografii-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot 03 630x420.jpg

3. „Моето посвоено маче му посакува добредојде на новиот член на нашето семејство“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-04.jpg

4. „Јубиле е вдомен!“

Na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotografii-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot 05 630x420.jpg

5. „На пат кон дома, веднаш по нејзиното посвојување. Каков татко, таква ќерка“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-05.jpg

6. „Начинот на кој нашето ново кученце ме гледаше целиот пат кон неговиот нов дом целосно ми го стопи срцето“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-06.jpg

7. „Го вдомив минатата недела. Се чини дека е среќен поради тоа“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-07.jpg

8. „Ова е Ругер. Го спасивме во август. Тој беше пронајден во кутија оставена на патот. Без никаква негова вина. Ова кутро животинче можеше да умре. Не можам да размислувам на тоа без да заплачам. Сега тој е едно од нашите деца и никогаш нема да го напуштиме“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-08.jpg

9. „Ова слатко момче кое го вдомивме вчера не може да биде посреќно. Неговото име е Мус“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-09.jpg

10. „Штотуку го спасив ова кутре од улиците. Нашата прва фотографија по топлата купка и вкусната вечера“

na-srekjata-i-nema-kraj-20-fotki-od-vdomeni-milenichinja-za-mesec-januari-koi-kje-vi-go-razubavat-denot-10.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Бебе кит отплива до кајак и се намести за галење како кученце (видео) Љубопитното бебе кит отпливало до кајакот и се спријателило со еден маж. Емотивн...
Фото на денот: Ново бебе во Скопје ЗОО „Денеска се роди првото бебе лемур оваа година и на шега го крстивме Младен“, ни...
5 знаци дека вашето куче навистина ве сака Веројатно сите се сеќавате на познатата лектира Доктор Офболи од Корнеј Чуковски...

Најчитани неделава