18 животни лекции што сопствениците на мачки ќе ги разберат


18 животни лекции што сопствениците на мачки ќе ги разберат

Не можете да присилите некој да ве сака. Никој не ви го должи своето време. Дури и ако го храните.

18-zhivotni-lekcii-shto-sopstvenicite-na-machki-kje-gi-razberat-01.jpg

Ако имате мачка, тогаш можно е некои од овие животни лекции да сте ги научиле.

Животни мудрости кои можеме да ги научиме од мачките:

- Не можете да присилите некој да ве сака.

- Не секој може да каже што сака или што му треба, мора да на научите да го читате говорот на телото и однесувањето за да разберете како да се грижите за тие околу вас.

- Може да сакате некој на начинот на кој сметате дека треба да биде сакан и тоа сепак да не биде доволно. Мора да научите како суштествата сакаат да бидат сакани и тогаш ќе видите прогрес.

18-zhivotni-lekcii-shto-sopstvenicite-na-machki-kje-gi-razberat-02.jpg

- Никој не ви го должи своето време. Дури и ако го храните.

- Будете се секој ден знаејќи што сакате и барајте го тоа.

- Љубовта може да биде покажана на многу различни начини.

- Трпеливоста е клучот. Не можете да добиете љубов од некој без да вложите труд.

18-zhivotni-lekcii-shto-sopstvenicite-na-machki-kje-gi-razberat-03.jpg

- Секогаш почитувајте ги тие што ве сакаат, (Сопствениците на кучињата не мораат, но сопствениците на мачките мораат).

- Говорот на телото кажува многу повеќе од зборовите.

- Секој поставува свои граници и вие мора да ги почитувате.

- Никогаш не земајте го здраво за готово времето кое го имате со некој. Покажувајте му љубов 24/7.

- Ништо не ви е надвор од дофат.

- Во ред е понекогаш ненадејно да го промените расположението.

18-zhivotni-lekcii-shto-sopstvenicite-na-machki-kje-gi-razberat-04.jpg

- Никогаш нема да го достигнете врвот ако се плашите од паѓање.

- Почитувајте, давајте простор и бидете трпеливи.

- Животот е вреден за живеење.

- Секогаш очекувајте го најнеочекуваното.

- Животот понекогаш ќе биде ужасен и во тие мигови сè што треба да сторите е да го прегрнете вашето крзнено пријателче.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

13 миленици кои одлично би се снашле во улога на човек (фото) Многумина велат дека домашните миленичиња многу си личат со сопственикот, или ба...
Кога животни ќе дојдат на неочекувана посета (фото) Животните имаат моќ да ви ја разнежнат душата, посебно кога ќе ви се појават во ...
Куче доби соба од соништата кога на сопствениците им се родило бебе (фото) Кога има љубов и креативност, тогаш испаѓаат неверојатни дела како оваа прекрасн...

Најчитани неделава