Една вежба со која ќе ја намалите болката во ‘рбетот (и да имате подобро држење на телото)

Ако ја повторувате вежбата секој ден, со текот на времето ќе почувствувате дека болката во ‘рбетот (но и во вратот) исчезнала, а вашето тело е поисправено од претходно.

samo-edna-vezhba-za-da-ja-namalite-bolkata-vo-rbetot-i-da-imate-podobro-drzhenje-na-teloto--01.jpg

Кога бевте мали сигурно ве нервираа коментарите да седите исправено, дека ќе се згрбавите или „свиткате како кифла“.

Но, денес сфаќате дека вашите родители, баби, па и наставниците биле во право.

Ако држењето на телото ви е искривено, можно е да чувствувате и болка во ‘рбетот.

За среќа, постои едноставна вежба, за која не ви требаат реквизити, туку само малку време и упорност, а со која ќе ја намалите болката, но ќе си го подобрите и држењето на телото.

Со оваа вежба ќе ги зајакнете и мускулите на грбот.

samo-edna-vezhba-za-da-ja-namalite-bolkata-vo-rbetot-i-da-imate-podobro-drzhenje-na-teloto-02.jpg

Како се прави?

Легнете на стомак, со лицето надолу кон подот. Полека кревајте го торзото нагоре колку што можете.

Рацете нека ви стојат покрај колковите.

Во оваа положба задржете се колку што можете подолго, бидејќи на овој начин се активираат најголем број мускули на грбот.

Кога ќе почувствувате напнатост, спуштете го торзото на подот.

Повторете ја вежбата 10 пати.

Ако ја повторувате вежбата секој ден, со текот на времето ќе почувствувате дека болката во ‘рбетот (но и во вратот) исчезнала, а вашето тело е поисправено од претходно.

Важно: Секоја недела зголемувајте го бројот на повторувања за 5, па втората недела правете по 15 повторувања на вежбата, третата недела 20 и сè така додека не дојдете до 50 повторувања на ден.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 вежби за истегнување за сите вкочанети (што работат пред компјутер) Ако работите пред компјутер и голем дел од денот седите, сигурно чувствувате вко...
Едноставна јога вежба е лек за отечени нозе (но и спас од многу маки) Постои причина зошто јогата е толку популарна – има доволно лесни вежби кои можа...
Едноставни вежби за зајакнување на вратот и рамената – ја намалуваат и двојната брада Овие вежби ќе ви помогнат да ги зајакнете вратот и рамената, да се ослободите од...
6 вежби со кои ќе ги отстраните масните наслаги на грбот и ќе ги зајакнете мускулите Не е доцна да почнете со вежбање, без разлика што сезоната на костими за капење ...
4 лесни вежби за стомак, задник и нозе Со едно обично столче и малку добра волја, можете да правите едноставни вежби и ...
7 вежби за рамен стомак за кои не треба да станете од столот Ако сте од оние помрзливите, но сепак сонувате за рамен стомак, тогаш сигурно ќе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg