Дали сте доволно фит? Одговорете на прашањата и дознајте.

dali-ste-dovolno-fit-odgovorete-na-prasanjata-i-doznajte

Можеби теретаната не ви треба ако го поминете овој тест за секојдневното здравје. Погледнете на колку прашања можете да одговорите со „да“.

1. Дали се чувствувате полни со енергија и по 14 часа од будењето? (Ако сте се разбудиле во 7 часот, би требало да се чувствувате будни и активни во 21 часот).
Познато е дека вежбањето ја подига енергијата и ако се чувствувате потполно „скршено“ на крајот од денот, веројатно е виновен седечкиот начин на живот.

2. Можете ли да носите големи садови (од околу три литри) со вода во секоја рака, а да не почувствувате напор?
Силата не доаѓа само од вашите бицепси, туку и од рамениците, грбот, градите, колената и сите групи на мускули кои што ве одржуваат силни кога ќе остарите. Недостатокот на сила ве прави подложни кон повреди, артритис, остеопороза па дури и деменција и депресија.

3. Можете ли да скокнете десет пати, а при тоа да не ви „излезе срцето“?
Посмирен пулс значи дека срцето помалку се напрега и дека ќе трае подолго.

4. Можете ли да се свиткате до ножните прсти додека стоите, а при тоа да не ви е непријатно?
Истегнувањето без болка е важно не само за состојбата на коските и зглобовите, како што е артритисот и остеопорозата, туку може да укаже и на други проблеми, како што е здравјето на срцето.

5. Можете ли да го подигнете стапалото до височина на колкот кога шутирате?
Уште еден пример за флексибилност и јачина. Ако имате проблеми со оваа вежба, ќе ви помогнат јогата и вежбите за истегнување.

6. Можете ли да се свртите и да погледнете зад себе, а да не ги придвижите стапалата?
Овој тест покажува добра средна јачина и флексибилност што е клучно за силен и здрав грб.

7. Можете ли да го ставите својот багаж над вашето седиште во воз или авион без да се истегнете?
Ова зборува за јачината на вашиот грб, средниот дел и нозете. Многумина кои вежбаат аеробик и ги прескокнуваат вежбите за грб како што е јогата, пилатесот и тренинзите за зајакнување, имаат послаб грб.

Како поминавте?

Ако одговоривте со „да“ на сите прашања, вие сте во добра физичка форма. А ако не? Изградете ја формата полека, со комбинација на вежби кои го нагласуваат кардиоваскуларниот фитнес, тренингот за сила и тренингот за флексибилност, што преставува тројство на фитнес вежби кои се потребни за здрав и долг живот.

Би можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...
Како да ја намалите болката во мускулите по тренинг? Немојте секој ден да вежбате со тегови, а по тренингот испијте чаша чоколадно мл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg