Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


5 спортови за топ форма

Ако сакате своето тело да го доведете во топ форма, одберете некој од спортовите кои ги предлага Мајкл Колинс, лекар и фитнес тренер. Верувајте, телото ќе ви биде како извајано.

5-sportovi-za-top-forma

Трчање за издржливост
Со трчање ќе се вратите во форма, а ќе успеете да ги стопите масните наслаги и да ги зајакнете нозете и горниот дел од телото. Ако трчате редовно, барем три пати неделно, калориите ќе ги согорите многу побргу отколку да се занимавате со некој друг спорт.

Сквош за здраво срце
Сквошот е омилена игра на брокерите од Вол Стрит, а стана популарна и од оваа страна на океанот. Овој спорт е многу динамичен, а неговите правила се едноставни. Поради константното трчање овој спорт е идеален за јакнење на кардиоваскуларниот систем.

Веслање за силни бели дробови
Веслањето прави чуда за респираторниот систем бидејќи со редовни тренинзи се зголемува капацитетот на белите дробови. Освен тоа овозможува совршен тренинг за сите мускули. Веслањето се препорачува особено за деца во пубертет затоа што го развива телото на правилен начин.

Планинарење за сила
За сите оние кои што сакаат да ја сочуваат силата и да ја подобрат кондицијата, планинарењето е идеален спорт. Бидејќи спаѓа во редот анаеробни активности, планинарењето е идеален избор за оние кои што сакаат да ги зајакнат кардиоваскуларниот систем.

Пливање за силни мускули
Пливањето е здраво за целото тело бидејќи го поттикнува раздвижувањето на зглобовите и сврзното ткиво, а со тоа и ја забрзува циркулацијата во целото тело. Предноста на пливањето над останатите спортови лежи во сеопфатноста.

Би можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...
Најдобрата вежба за топење на целулит на задникот (видео) За оваа вежба не ви е потребна никаква опрема, само легнете на подот и започнете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg