Како да го направите задникот заоблен и поголем по природен пат?

kako-da-go-napravite-zadnikot-zaoblen-i-pogolem-po-priroden-pat-01.jpg

Запомнете дека начинот на исхрана и вежбите се главната состојка на совршено заоблениот и природно големиот задник.

Основни совети кои треба да ги почитувате:

- Големиот задник без вежби е невозможна мисија. Затоа, важно е да правите вежби кои ги стегнуваат мускулите на задникот.

- Од клучно значење се и оброците по тренингот и во периодот додека ги одморате мускулите.

- Ако сакате да ја зголемите целокупната тежина - јадете повеќе. Ако сакате да го зголемите само задникот - јадете во нормални количини.

- Секој ден треба да јадете по барем 1 парче овошје, иако дневните препораки се од 3 до 5 плодови.

Протеини

Откако веќе ќе ја утврдите програмата за вежбање, фитнес тренерите препорачуваат протеински шејкови по тренингот.

Добри извори на протеини се туната, јајцата, мисирката, пилшкото месо, црвеното месо, било која риба, само да не е пржена, мешунките, урдата...

Јаглехидрати

Заменете го белиот леб и пастата со производи од цели зрна. Јаглехидратите кои се препорачуваат обично ги има во киноата, кафеавиот ориз, овесните снегулки, слаткиот компир и кускусот.

kako-da-go-napravite-zadnikot-zaoblen-i-pogolem-po-priroden-pat-1.jpg

Маснотии

Здравите маснотии ќе ви го обликуваат телото на начин на кој отсекогаш сте сонувале. Најдобар извор на здрави масти е рибиното масло, ладно цеденото маслиново масло, бадемите, оревите и путерот од кикирики.

Зеленчук

Зеленчуците полни со антиоксиданси како брокула, спанаќ, кељ и сите останати зелени зеленчуци, може да ги јадете без ограничување.

2 вежби кои се препорачуваат:

Едноставни чучнувања:

kako-da-go-napravite-zadnikot-zaoblen-i-pogolem-po-priroden-pat-2.jpg


Поткревање на задникот:

kako-da-go-napravite-zadnikot-zaoblen-i-pogolem-po-priroden-pat-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Како да ја намалите болката во мускулите по тренинг? Немојте секој ден да вежбате со тегови, а по тренингот испијте чаша чоколадно мл...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg