Тренинг од 3 вежби со кој за 3 недели ќе го стегнете задникот

Затегнувањето и подигањето на задникот не е ни малку лесна работа, посебно ако крајните резултати планирате да ги покажете на плажа наскоро.

trening-od-3-vezbi-so-koj-za-3-nedeli-ke-go-stegnete-zadnikot-001.jpg

Меѓутоа, со овој интензивен тренинг и со правилна исхрана, за 3 седмици  може да направите чудо.

Само внимателно следете ги упатствата за вежбите:

1. Чучнување со пулсирачки исчекор

Раширете ги нозете во ширина на рамениците и спуштете се во поза за чучнување. Со левата нога направете исчекор наназад и спуштете се што пониско можете. Издржете 2 секунди. Потоа направете две кратки подигнувања и спуштања. Вратете се во почетната позиција.

Вежбата може да ја правите и користејќи тегови со рацете.

Вежбата помага за подигнување на задникот.

trening-od-3-vezbi-so-koj-za-3-nedeli-ke-go-stegnete-zadnikot-1.jpg

2. Подигнување на задникот

Легнете на грб, а нозете поткренете ги на подлога. Рацете нека бидат на колковите. Подигнете го задникот нагоре, како на сликата, со подвиткани коленици кои полека се исправаат. Полека спуштете се надолу додека броите до 10 и запрете на неколку сантиметри пред да го допрете подот.

Вежбата помага за да го заоблите задникот.

trening-od-3-vezbi-so-koj-za-3-nedeli-ke-go-stegnete-zadnikot-2.jpg

3. Вкрстено чучнување

Заземете рачекорен став, левата нога ставете ја зад десната и спуштете се колку можете пониско. Оттурнете се со левата нога од подот и вратете се во почетната положба.

Оваа вежба ги затегнува мускулите кои се наоѓаат во долниот дел од задникот и бутовите.

trening-od-3-vezbi-so-koj-za-3-nedeli-ke-go-stegnete-zadnikot-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...
Најдобрата вежба за топење на целулит на задникот (видео) За оваа вежба не ви е потребна никаква опрема, само легнете на подот и започнете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg