5 Тибетски вежби со кои ги вежбате сите мускули за 10 минути
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


5 Тибетски вежби со кои ги вежбате сите мускули за 10 минути

Постојат комплексни и сложени тренинзи, но овој дефинитивно не е еден од нив.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-001.jpg

Ако ја цените едноставноста на брзиот тренинг, тогаш испробајте го овој Тибетски тренинг уште денес.

Се состои од 5 вежби кои ги активираат сите мускули на телото без преголем напор.

1. Застанете исправено, со рацете раширени во висина на рамениците. Ротирајте го телото во движење на часовникот, па потоа обратно, колку повеќе можете.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-01.jpg


2.
Легнете на под на грб. Максимално опуштете се. Кога ќе вдишете, кренете ги нозете нагоре додека не дојдат под агол од 90 степени со подот. За тоа време рацете треба да се залепени на земја, а главата исто така полека да се наклонува кон нозете.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-02.jpg


3.
Клекнете на коленици и позиционирајте се како на илустрацијата. Грбот држете го исправен, а главата полека навалувајте ја нанапред додека не го допрете градниот кош. Рацете залепете ги за бутовите. Потоа како што полека почнувате да ја враќате главата наназад, рацете поместете ги на задникот. Вдишувајте и издишувајте гласно.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-03.jpg


4.
Седнете на под со исправени нозе и тело под агол од 90 степени. Рацете стабилно потпрете ги покрај бутовите. Издишете. Додека вдушувате, подигнувајте го телото со свиткани коленици, како на илустрацијата.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-04.jpg


5.
Потпрете се на рацете, а нозете не смее да ви се допираат до земјата. Држете се на стапалата. Исправете го грбот и издишете. Додека вдишувате, направете триаголник, односно кренете го задникот, потпрени на нозете и рацете.

5-tibetski-vezbi-so-koi-gi-vezbate-site-muskuli-za-10-minuti-05.jpg

Првата недела вежбите повторувајте ги по 3 пати.

Втората недела повторувајте ги по 5 пати, а третата недела по 7.

Понатаму бројката накачете ја до 21 повторувања.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да с... За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Секси вежби за парови за зацврстување на целото тело Знаеме дека вежбањето и не им е омилена активност на сите. Тешко се наоѓа време,...
11 вежби со кои ќе имате совршено тонирани нозе Клучот на успехот е во тоа да применувате различни вежби кои ги ангажираат сите ...